• O materskej škole

          • Školský poriadok

          •  

            MATERSKÁ ŠKOLA Budovateľská 19, ŠAĽA

            Telefón: 031 770 26 37, 0911 256 054

            E-mail: msbudovatelskasala@gmail.com

            webová adresa: http://msbudovatelska.edupage.org

             

             

            Školský poriadok

             

            Obsah
             

            Časť I.         Všeobecné ustanovenia

             

            Časť II.       

            Článok 1        Prijímanie na predprimárne vzdelávanie, predprimárne vzdelávanie

            1. Zápis a prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie

            A.1 Povinné predprimárne vzdelávanie

            1. Dochádzka detí do materskej školy
            2. Úhrada nákladov spojených s predprimárnym vzdelávaním

            Článok 2        Práva a povinnosti detí a ich zákonných zástupcov

            1. Práva a povinnosti dieťaťa
            2. Práva a povinnosti zákonného zástupcu dieťaťa
            3. Pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými a nepedagogickými zamestnancami materskej školy

            Článok 3        Charakteristika, prevádzka a vnútorný režim materskej školy

            1. Charakteristika materskej školy
            2. Prevádzka materskej školy
            3. Vnútorná organizácia materskej školy

            C. 1 Organizácia tried a vekové zloženie detí

            C. 2 Prevádzka tried, schádzanie a rozchádzanie detí

            C. 3 Denný poriadok

            C. 4 Preberanie detí

            C. 5 Organizácia v šatni

            C. 6 Organizácia v umyvárni

            C. 7 Organizácia počas podávania stravy

            C. 8 Pitný režim

            C. 9 Pobyt detí vonku

            C. 10 Organizácia na schodoch

            C 11 Organizácia v spálni

            C. 12 Organizácia krúžkovej činnosti

            C. 13 Organizácia ostatných aktivít

            C. 14 Úsporný režim chodu materskej školy

            C. 15 Vykonávanie pedagogickej praxe v materskej škole

            C. 16 Využívanie digitálnych technológií v materskej škole

            Článok 4        Bezpečnosť a ochrana zdravia detí a ich ochrana pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou a násilím

            Článok 5        Podmienky zaobchádzania s majetkom materskej školy a ochrana spoločného a osobného majetku

             

            ČASŤ III.      Záverečné ustanovenia

             

             

            Prílohy

             
             

             

             

             

            Časť I.

             

            Všeobecné ustanovenia

             

            Školský poriadok materskej školy je súhrn pravidiel spolužitia celého školského kolektívu detí, pedagogických a nepedagogických zamestnancov materskej školy a zákonných zástupcov detí. Jeho uplatňovanie v praxi v podstatnej miere prispieva k naplneniu poslania materskej školy. Dôsledné rešpektovanie, dodržiavanie a plnenie týchto práv, povinností
            a zásad v praktickom živote materskej školy je základnou povinnosťou každého dieťaťa, jeho zákonného zástupcu a každého zamestnanca materskej školy.

             

            Školský poriadok Materskej školy, Budovateľská 19, Šaľa je vypracovaný v zmysle zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, § 153 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „školský zákon“), vyhlášky Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 306/2008 Z. z. o materskej škole v znení neskorších predpisov (ďalej len „vyhláška o materskej škole“), Pracovného, Prevádzkového a Organizačného poriadku pre pedagogických a ostatných zamestnancov materskej školy vypracovaných riaditeľkou s prihliadnutím na špecifické podmienky materskej školy. Upravuje najmä podrobnosti o:

            1. výkone práv a povinností detí a ich zákonných zástupcov v materskej škole, pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými a nepedagogickými zamestnancami materskej školy,
            2. prevádzke a vnútornom režime materskej školy,
            3. podmienkach na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a ich ochrany pred sociálnopatologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím,
            4. podmienkach nakladania s majetkom, ktorý materská škola spravuje, ak tak  rozhodne  zriaďovateľ.

             

             

             

            Časť II.

             

            Článok 1

            Prijímanie na predprimárne vzdelávanie, predprimárne vzdelávanie

             

                        A. Zápis a prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie

             

            Na predprimárne vzdelávanie v materskej škole sa prijíma spravidla dieťa od troch do jeho veku; výnimočne, ak je voľná kapacita, možno prijať dieťa od dvoch rokov veku. Prednostne sa prijímajú deti, pre ktoré je plnenie predprimárneho vzdelávania povinné. Ostatné podmienky prijímania určí riaditeľka materskej školy a zverejní ich na webovom sídle materskej školy.

            Podľa § 59 ods. 4 školského zákona sa deti do materskej školy prijímajú na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu dieťaťa, ktorú podáva riaditeľke materskej školy spolu s potvrdením o zdravotnej spôsobilosti od všeobecného lekára pre deti a dorast; potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa obsahuje aj údaj o povinnom očkovaní dieťaťa. Žiadosť o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie sa podáva v čase od 1. mája do 31. mája pre nasledujúci školský rok (konkrétny termín a miesto určí riaditeľka materskej školy po dohode so zriaďovateľom a zverejní ho na webovom sídle materskej školy spolu s ostatnými podmienkami prijímania) alebo v priebehu školského roka, pokiaľ je voľná kapacita materskej školy.

            Do materskej školy sa môžu prijímať aj deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (ďalej len „deti so ŠVVP“).V takomto prípade zákonný zástupca dieťaťa k žiadosti o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie sa prikladá aj vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a odporučenie všeobecného lekára pre deti a dorast. Dieťa od dovŕšenia dvoch rokov veku možno prijať, ak sú v materskej škole vytvorené vhodné kapacitné, personálne, materiálne a iné podmienky.

            Žiadosť o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie nepatrí k tlačivám schváleným a zverejneným Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR (ďalej len MŠVVaŠ SR“). Zákonný zástupca dieťaťa ju môže podať na akomkoľvek dostupnom tlačive, príp. môže byť napísaná aj ručne. Interné tlačivo žiadosti o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie do materskej školy je možné prevziať si aj v materskej škole osobne a je dostupné aj na webovom sídle MŠ. Spolu so žiadosťou predloží zákonný zástupca dieťaťa riaditeľke aj potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast, kde sú uvedené údaje o povinnom očkovaní dieťaťa. Zákonný zástupca môže žiadosť o prijatie dieťaťa podať osobne, poštou, e-mailom, príp. elektronicky.

            Zákonný zástupca dieťaťa so ŠVVP predloží spolu so žiadosťou a vyjadrením všeobecného lekára pre deti a dorast aj vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie; ak sa jedná o dieťa so zmyslovým alebo telesným postihnutím aj vyjadrenie príslušného odborného lekára. Do triedy možno prijať najviac dve deti so ŠVVP, a to deti s mentálnym, zmyslovým alebo telesným postihnutím, deti s narušenou komunikačnou schopnosťou, deti s poruchami správania, s autizmom. Počet detí v triede po prijatí dieťaťa so ŠVVP podľa §28 ods.12 školského zákona môže byť znížený( ale v závislosti od druhu a stupňa postihnutia ani nemusí) najviac o dve deti za každé dieťa so ŠVVP. Výkonom práv začleneného dieťaťa so ŠVVP nemôžu byť obmedzené práva ostatných detí, ktoré sú účastníkmi výchovy a vzdelávania.

            Písomné rozhodnutie o prijatí, resp. neprijatí dieťaťa do materskej školy pre nasledujúci školský rok riaditeľka materskej školy vydá najneskôr do 30. júna, ktorý predchádza školskému roku, v ktorom sa má predprimárne vzdelávanie dieťaťa začať. V prípade prijímania v priebehu školského roka do 30 dní od podania žiadosti.

            Prijatiu zdravého dieťaťa alebo dieťaťa so ŠVVP môže predchádzať adaptačný alebo diagnostický pobyt dieťaťa, kedy zákonný zástupca po dohode s riaditeľkou materskej školy privádza dieťa do materskej školy postupne na jednu hodinu, dve a najviac štyri hodiny, spolupracuje s pedagógmi a po prevzatí dieťaťa z materskej školy zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa. O forme pobytu sa rozhodne s prihliadnutím na individuálne osobitosti dieťaťa. Adaptačný alebo diagnostický pobyt dieťaťa v materskej škole nesmie byť dlhší ako tri mesiace. Ak sa dieťa zadaptuje v materskej škole môže po dohode zákonného zástupcu a riaditeľky pravidelne navštevovať materskú školu. Pri zníženej adaptačnej schopnosti dieťaťa v záujme jeho zdravého vývinu môže riaditeľka po prerokovaní so zákonným zástupcom alebo na základe jeho písomnej žiadosti rozhodnúť o prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy na dohodnutý čas alebo o ukončení tejto dochádzky.

            Pri nástupe dieťaťa do materskej školy (na začiatku školského roka alebo v priebehu školského roka) predloží zákonný zástupca dieťaťa vyhlásenie o tom, že ošetrujúci lekár ani orgán štátneho zdravotného dozoru nenariadil dieťaťu ani žiadnej osobe žijúcej s ním v spoločnej domácnosti karanténne opatrenia (karanténu, zvýšený zdravotný dozor) a že
            v poslednom týždni neprišlo dieťa, jeho rodičia alebo iné osoby, ktoré žijú s dieťaťom
            v spoločnej domácnosti, do styku s osobami, ktoré ochoreli na prenosnú chorobu (ďalej len „vyhlásenie“).

            V prípade, že zákonný zástupca dieťaťa zámerne neuvedie v žiadosti a lekár v potvrdení
            o zdravotnom stave dieťaťa prípadné ochorenie dieťaťa, považuje sa táto skutočnosť za závažné porušenie školského poriadku a môže viesť k vydaniu rozhodnutia o prerušení dochádzky dieťaťa na dobu, pokiaľ zákonný zástupca nepredloží všetky potrebné lekárske vyjadrenia a iné doklady, z ktorých je možné získať dostatok informácií a rozhodnúť
            o ďalšom postupe. Zákonný zástupca je tiež povinný informovať materskú školu o zmenách v zdravotnom stave dieťaťa alebo o iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania dieťaťa. Ak tak neurobí, riaditeľ po zistení okolností negatívne ovplyvňujúcich výchovu a vzdelávanie konkrétneho dieťaťa alebo ostatných detí zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní pristúpi k tomu, že určí diagnostický pobyt dieťaťa, počas ktorého sa overí, či dôjde k zmene formy výchovy a vzdelávania (§ 108 ods. 1 zákona č. 245/2008 Z. z.) príp. že po predchádzajúcom opakovanom písomnom upozornení zákonného zástupcu pristúpi k vydaniu rozhodnutia buď o prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy, alebo o predčasnom ukončení predprimárneho vzdelávania z dôvodu, že materská škola nie je schopná, vzhľadom na svoje podmienky (personálne, priestorové, materiálno-technické), poskytnúť dieťaťu výchovu a vzdelávanie primeranú druhu a stupňu jeho zdravotného znevýhodnenia.

             

            A.1 Povinné predprimárne vzdelávanie

            Povinné predprimárne vzdelávanie plní dieťa, ktoré dosiahlo 5 rokov  veku do 31.8. kalendárneho roka vrátane.

            • dovŕši päť rokov veku, t. j. dieťa podľa § 28a ods. 1 školského zákona,
            • dovŕši päť rokov vekupovinné predprimárne vzdelávanie plní formou individuálneho vzdelávania, t. j. dieťa podľa § 28b ods. 2 školského zákona,
            • dovŕši šesť rokov veku, ale nedosiahlo školskú spôsobilosť, t. j. dieťa podľa § 28a ods. 3 školského zákona bez ohľadu na to, či plnilo povinné predprimárne vzdelávanie formou individuálneho vzdelávania – toto dieťa bude pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávania ešte jeden školský rok,
            • nedovŕši päť rokov veku, ale jeho zákonný zástupca k žiadosti o vedenie dieťaťa ako dieťaťa plniaceho povinné predprimárne vzdelávanie predloží súhlasné vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a súhlasné vyjadrenie všeobecného lekára pre deti a dorast, t. j. deti podľa § 28a ods. 5 školského zákona,
            • dovŕši päť rokov veku, ale zo zdravotných dôvodov je oslobodené od povinnosti dochádzať do materskej školy, lebo mu jeho zdravotný stav neumožňuje vzdelávať sa, t. j. dieťa podľa § 28a ods. 6 školského zákona.

            Povinné predprimárne vzdelávanie plní dieťa podľa trvalého bydliska, ak sa rodič nerozhodne inak Povinné predprimárne vzdelávanie plní dieťa formou pravidelného denného dochádzania v pracovných dňoch v rozsahu najmenej štyri hodiny denne.

            Povinné predprimárne vzdelávanie v materskej škole trvá jeden školský rok okrem prípadov uvedených v § 28a ods. 3 školského zákona.

            Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roka veku nedosiahlo školskú spôsobilosť, riaditeľ materskej školy rozhodne19) o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole na základe:

            1. písomného súhlasu príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie,
            2. písomného súhlasu všeobecného lekára pre deti a dorast
            3. a s informovaným súhlasom zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia.

            Ak zákonný zástupca dieťaťa alebo zástupca zariadenia požiada, aby bolo na povinné predprimárne vzdelávanie v materskej škole prijaté dieťa, ktoré nedovŕšilo piaty rok veku do 31. augusta, je povinný k žiadosti predložiť:

            1. súhlasné vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie
            2. a súhlasné vyjadrenie všeobecného lekára pre deti a dorast.

             

            V § 28a ods. 5 školského zákona sa ustanovila aj možnosť, že zákonný zástupca môže riaditeľa materskej školy požiadať, aby bolo na povinné predprimárne vzdelávanie prijaté dieťa, ktoré nedovŕšilo piaty rok veku do 31. augusta.

            Pôjde spravidla o deti s nadaním alebo o deti, ktoré dovŕšia päť rokov veku v priebehu mesiaca september, ktorých zákonní zástupcovia v nasledujúcom školskom roku s vysokou pravdepodobnosťou požiadajú o výnimočné prijatie na plnenie povinnej školskej dochádzky pred dovŕšením šiesteho roku veku dieťaťa podľa § 19 ods. 4 školského zákona, pretože podľa § 60 ods. 1 školského zákona, môže byť na základné vzdelávanie výnimočne prijaté len dieťa, ktoré nedovŕšilo šiesty rok veku a absolvovalo povinné predprimárne vzdelávanie.

            dieťaťa na plnenie povinného predprimárneho vzdelávania pred dovŕšením piateho roku veku do  1. augusta daného roku a riaditeľovi predloží:

            • súhlasné vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a  
            • súhlasné vyjadrenie všeobecného lekára pre deti a dorast.

            Nesplnenie povinnosti zákonného zástupcu prihlásiť dieťa na plnenie povinného predprimárneho vzdelávania a tiež neospravedlnené vynechávanie predprimárneho vzdelávania sa s účinnosťou od 1. septembra 2021, podľa § 5 ods. 16 zákona č. 596/2003 Z. z. považuje za nedbanie o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania, ktoré môže vyústiť do uplatnenia inštitútu „osobitného príjemcu rodinných prídavkov“ podľa zákona č. 600/2003 Z. z. o prídavku na dieťa a o zmene a doplnení zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 600/2003 Z. z.“).

            Ak zákonný zástupca nebude dbať o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania, riaditeľ materskej školy má podľa § 5 ods. 15 zákona č. 596/2003 Z. z. povinnosť oznámiť obci (v ktorej má dieťa trvalý pobyt) a úradu práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta trvalého pobytu alebo prechodného pobytu oprávnenej osoby (zákonného zástupcu dieťaťa) konkrétne prípady, keď zákonný zástupca dieťaťa nedbá o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania- 5 neospravedlnených dní v mesiaci. Zanedbávanie riadneho plnenia povinného predprimárneho vzdelávania vecne príslušný úrad práce sociálnych vecí a rodiny bude následne posudzovať podľa § 12a ods. 1 písm. a) zákona č. 600/2003 Z. z. uplatnením inštitútu osobitného príjemcu.[1])

            Zákonný zástupca dieťaťa môže písomne požiadať riaditeľku materskej školy o povolenie individuálneho vzdelávania dieťaťa. Individuálne vzdelávanie sa povoľuje dieťaťu, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné. O povolení individuálneho vzdelávania rozhoduje riaditeľka materskej školy v súlade s § 5 ods. 14 zákona č. 596/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov.

            Ak zákonný zástupca dieťaťa požiada o povolenie individuálneho vzdelávania podľa odseku 2 písm. a), t. j. zdravotný stav dieťaťu neumožňuje účasť na povinnom predprimárnom vzdelávaní v materskej škole,  prílohou k žiadosti je písomný súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast. V tomto prípade predprimárne vzdelávanie dieťaťa zabezpečuje materská škola v rozsahu najmenej dve hodiny týždenne.

            V prípade, že dieťaťu bolo povolené individuálne vzdelávanie podľa odseku 2 písm. b), t. j. na žiadosť zákonného zástupcu, výdavky spojené s individuálnym vzdelávaním znáša zákonný zástupca. Predprimárne vzdelávanie zabezpečuje zákonný zástupca dieťaťa prostredníctvom osoby, ktorá má ukončené najmenej úplné stredné všeobecné vzdelanie alebo úplné stredné odborné vzdelanie. Ďalšie podrobnosti ohľadom individuálneho vzdelávania upravuje § 28b ods. 5 až 10 školského zákona.

             

                        B. Dochádzka detí do materskej školy

             

            Do materskej školy dieťa privádza (spravidla do 8.00 h) a z materskej školy dieťa vyzdvihuje (spravidla po 15.00 h) zákonný zástupca dieťaťa, prípadne osoby ním splnomocnené na prevzatie dieťaťa. Splnomocnenie, kde sú uvedené osoby, ktoré môžu vyzdvihnúť dieťa z materskej školy, odovzdá zákonný zástupca dieťaťa písomne triednej učiteľke. Spôsob dochádzky a spôsob jeho stravovania dohodne zákonný zástupca s riaditeľkou alebo s triednou učiteľkou. V prípade dochádzky dieťaťa v priebehu dňa dohodne zákonný zástupca čas jeho príchodu a spôsob stravovania tak, aby nenarušil priebeh činností ostatných detí.

            Prevzatie dieťaťa môže učiteľka odmietnuť, ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do materskej školy (zvýšená teplota, kašeľ, výtok z nosa a očí, chorobné zmeny na koži, zvracanie a pod.).

            V prípade, ak zákonný zástupca bez predchádzajúcej dohody nevyzdvihne svoje dieťa z materskej školy do času ukončenia prevádzky materskej školy, bude materská škola kontaktovať príslušné okresné riaditeľstvo policajného zboru, ktoré okrem výkonu svojich oprávnení disponuje aj kontaktom na príslušný orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ktorý je dosiahnuteľný aj mimo služobného času zamestnancov.

            Ak má materská škola podozrenie, že zákonný zástupca opakovane preberá dieťa pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok, alebo ak sa u dieťaťa prejavia zmeny, nasvedčujúce zanedbávaniu riadnej starostlivosti, bude materská škola po predchádzajúcom písomnom upozornení zákonného zástupcu, v rámci všeobecnej oznamovacej povinnosti vyplývajúcej z § 7 ods. 1 zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele informovať o tejto skutočnosti príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.

            Neprítomnosť dieťaťa a odhlásenie zo stravy oznámi zákonný zástupca vopred, najneskôr do 8.00 h v deň neprítomnosti dieťaťa. Ak sa tak nestane, uhrádza plnú stravnú jednotku, ktorú dieťa obvykle poberá.

            Ak sa dieťa nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní, jeho zákonný zástupca je povinný podľa § 144 ods. 9 školského zákona oznámiť materskej škole bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti. Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti dieťaťa sa uznáva podľa § 144 ods. 10 školského zákona najmä:

            • choroba,
            • lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy,
            • rekonvalescencia alebo vyzdvihnutie dieťaťa z materskej školy pri príznakoch ochorenia počas dňa,
            • mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky,
            • náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov,
            • mimoriadne udalosti v rodine
            • účasť dieťaťa na súťažiach.

            Zákonný zástupca spravidla do 3 pracovných dní od začiatku neprítomnosti dieťaťa oznámi dôvod a predpokladaný čas jeho neprítomnosti. Ak neprítomnosť dieťaťa z dôvodu ochorenia, vyžadujúceho lekárske vyšetrenie, trvá dlhšie ako 3 po sebe nasledujúce vyučovacie dni, predloží jeho zákonný zástupca potvrdenie od lekára. To znamená, že:

            • ak dieťa nepríde do materskej školy 3 dni, jeho neprítomnosť ospravedlňuje zákonný zástupca;
            • ak dieťa chýba viac ako 3 po sebe nasledujúce vyučovacie dni z dôvodu ochorenia, vyžadujúceho lekárske vyšetrenie, zákonný zástupca pri návrate dieťaťa do materskej školy predkladá potvrdenie od lekára. Ak dieťa nie je prítomné v materskej škole viac ako 5 dní z iných dôvodov, napr. že trávi čas so starou mamou, ide na dovolenku s rodičmi, má prerušenú dochádzku a pod., pri návrate dieťaťa do materskej školy zákonný zástupca predkladá podľa § 24 ods. 8 zákona č. 355/2007 Z. z. písomné vyhlásenie o tom, že dieťa neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadené karanténne opatrenie, ktoré nesmie byť staršie ako jeden deň. V takomto prípade zákonný zástupca nepredkladá potvrdenie od lekára. Vyhlásenie zákonného zástupcu dieťaťa podľa § 24 ods. 8 zákona č. 355/2007 Z. z. sa vyžaduje z epidemiologických dôvodov kvôli ochrane zdravia ostatných detí v kolektíve.

            Ak je neprítomnosť dieťaťa v materskej škole dlhšia ako 30 po sebe nasledujúcich dní, zákonný zástupca dieťaťa požiada o prerušenie dochádzky dieťaťa. V žiadosti uvedie, či sa jedná o zdravotné dôvody, zníženú adaptačnú schopnosť, rodinné dôvody alebo iné dôvody zo strany zákonného zástupcu. Na základe toho riaditeľka podľa § 5 ods. 14 písm. c) zákona č. 596/2003 Z. z. rozhodne o prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy. Rozhodnutie o prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy môže vydať riaditeľka materskej školy podľa § 5 ods. 14 písm. c) zákona č. 596/2003 Z. z. aj bez predchádzajúcej žiadosti zákonného zástupcu, ak na to budú existovať dôvody (znížená adaptačná schopnosť dieťaťa, absolvovanie odborných vyšetrení, ukončenie špeciálnopedagogickej diagnostiky a pod.), teda aj v čase pred uplynutím adaptačného pobytu alebo diagnostického pobytu dieťaťa.

            Ak zákonný zástupca do 10 pracovných dní neoznámi riaditeľke dôvod neprítomnosti dieťaťa alebo závažným spôsobom opakovane poruší školský poriadok materskej školy, riaditeľka po predchádzajúcom písomnom upozornení zákonného zástupcu môže podľa § 5 ods. 14 písm. g) zákona č. 596/2003 Z. z. rozhodnúť o predčasnom skončení predprimárneho vzdelávania.

            Riaditeľka materskej školy rozhodne o predčasnom skončení predprimárneho vzdelávania, ak nejde o povinné predprimárne vzdelávanie, po predchádzajúcom písomnom upozornení zákonného zástupcu, ak:

            • zákonný zástupca dieťaťa opakovane porušuje podmienky predprimárneho vzdelávania svojho dieťaťa určené školským poriadkom,
            • zákonný zástupca neposkytne materskej škole pravdivé informácie o zdravotnej spôsobilosti svojho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré majú vplyv na výchovu a vzdelávanie jeho dieťaťa a ostatných detí zúčastňujúcich sa na predprimárnom vzdelávaní,
            • zákonný zástupca neinformuje materskú školu o zmene zdravotnej spôsobilosti dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré majú vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania dieťaťa a ostatných detí zúčastňujúcich sa na predprimárnom vzdelávaní,
            • zákonný zástupca odmietne s dieťaťom absolvovať odborné vyšetrenia, ak sa špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby dieťaťa prejavia po jeho prijatí do materskej školy a je potrebné zmeniť formu vzdelávania dieťa podľa § 108 ods. 1 školského zákona,
            • predčasné skončenie predprimárneho vzdelávania odporučí všeobecný lekár pre deti a dorast alebo lekár špecialista,
            • predčasné skončenie predprimárneho vzdelávania odporučí príslušné zariadenie výchovného poradenstva a prevencie.

            Predprimárne vzdelávanie ukončuje dieťa spravidla v školskom roku, v ktorom do 31. augusta dosiahne šiesty rok veku a dosiahne školskú zrelosť. Predprimárne vzdelanie získa dieťa absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho programu odboru vzdelávania v materskej škole (§ 16 ods. 2 školského zákona). Dokladom o získanom stupni vzdelania je „Osvedčenie o získaní predprimárneho vzdelania“, ktoré vydáva materská škola deťom na predpísanom tlačive.

             

                        C. Úhrada nákladov spojených s predprimárnym vzdelávaním

             

            Na čiastočnú úhradu nákladov spojených s predprimárnym vzdelávaním prispieva zákonný zástupca dieťaťa alebo iná osoba, ktorá má voči dieťaťu vyživovaciu povinnosť. Výšku mesačného príspevku určuje podľa § 28 ods. 5 školského zákona zriaďovateľ všeobecným záväzným nariadením. Podľa § 2 ods. 1 Všeobecne záväzného nariadenia č. 8/2020 o určení výšky príspevku na čiastočnú úhradu nákladov v školách a v školských zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Šaľa (ďalej len „VZN č. 8/2020“) zákonný zástupca dieťaťa prispieva na čiastočnú úhradu výdavkov materskej školy mesačne na jedno dieťa sumou 30 € za mesiac (príloha č. 1). Okrem uvedeného príspevku hradí rodič aj manipulačný poplatok za peňažný poštový poukaz, príp. bankový prevod.

            V zmysle § 28 ods. 6 školského zákona sa príspevok neuhrádza za dieťa,

            1. pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné,
            2. ak zákonný zástupca dieťaťa predloží riaditeľovi materskej školy doklad o tom, že je poberateľom dávky v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi podľa zákona č. 599/2003 Z. z. o pomoci v hmotnej núdzi a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
            3. ktoré je v materskej škole umiestnené na základe rozhodnutia súdu.

            V zmysle § 28 ods. 7 školského zákona  a § 2 ods. 2 VZN č. 8/2020 sa príspevok  neuhrádza aj za dieťa,

            1. ktoré má prerušenú dochádzku do materskej školy na viac ako 30 po sebe nasledujúcich kalendárnych dní z dôvodu choroby alebo rodinných dôvodov preukázateľným spôsobom,
            2. ktoré nedochádzalo do materskej školy v čase školských prázdnin alebo bola prerušená prevádzka materskej školy zapríčinená zriaďovateľom alebo inými závažnými dôvodmi; v týchto prípadoch uhrádza zákonný zástupca dieťaťa pomernú časť určeného príspevku.

            Ak zákonný zástupca dieťaťa uhradí príspevok a nastanú podmienky podľa § 28 ods. 7 písm. a) a b) školského zákona a § 2 ods. 2 písm. 4 a 5 VZN č. 8/2020, materská škola započíta úhradu na ďalší mesiac.

            Príspevok na úhradu  nákladov spojených s predprimárnym vzdelávaním je potrebné zaplatiť vopred, najneskôr do 10. dňa v kalendárnom mesiaci. Okrem tohto príspevku je zákonný zástupca povinný uhradiť príspevok na stravovanie, pokiaľ sa dieťa v materskej škole stravuje.

            Podľa § 140 ods. 8 školského zákona poskytuje školská jedáleň stravovanie deťom za čiastočnú úhradu nákladov, ktoré uhrádza zákonný zástupca dieťaťa vo výške nákladov na nákup potravín podľa vekových kategórií stravníkov v súlade s finančnými pásmami bez úhrady režijných nákladov na výrobu, výdaj jedál a nápojov. Výšku príspevku na čiastočnú úhradu nákladov a podmienky úhrady v školskej jedálni určuje podľa § 140 ods. 9 školského zákona zriaďovateľ všeobecne záväzným nariadením. Podľa § 6 ods. 2 VZN č. 8/2020 prispieva zákonný zástupca na nákup potravín pre dieťa v materskej škole na jeden deň v sume 1,45 € - podľa druhého finančného pásma na nákup potravín určeného Ministerstvom školstva Slovenskej republiky. K tejto sume sa pripočítava aj príspevok na úhradu režijných nákladov vo výške 0,10 € za jeden stravný deň (príloha č. 3). Okrem uvedeného príspevku hradí zákonný zástupca aj manipulačný poplatok za peňažný poštový poukaz, príp. bankový prevod. 

            Podľa § 140 ods. 12 môže zriaďovateľ školskej jedálne rozhodnúť o znížení alebo odpustení príspevku, ak zákonný zástupca predloží doklad o tom, že je poberateľom dávky v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi podľa osobitného predpisu. 

            Zákonní zástupcovia detí budú uhrádzať rozdiel medzi poskytovanou dotáciou a finančným limitom na nákup potravín vo výške 0,25  a príspevok na režijné náklady v sume 0,10 /deň za celodennú stravu. Zákonní zástupcovia detí, ktoré spĺňajú podmienky podľa ods. 6 a ktoré majú diétne stravovanie na základe  odporúčania odborného lekára, majú  nárok na dotáciu 1,20  za každý deň, kedy sa dieťa zúčastnilo výchovno-vzdelávacieho procesu v materskej  škole. Dotácia  im bude poslaná na účet prostredníctvom vedúcej školskej jedálne. Zákonní zástupcovia detí, ktoré majú odporučené diétne stravovanie uhrádzajú režijné náklady vo výške 0,10 .

            Príspevok na stravovanie je potrebné zaplatiť vopred, najneskôr do 29. dňa v predchádzajúcom mesiaci.

            V prípade, že zákonný zástupca neuhradí uvedené príspevky v stanovenom termíne, riaditeľka materskej školy môže po predchádzajúcom upozornení zákonného zástupcu rozhodnúť o ukončení dochádzky dieťaťa do materskej školy.

             

             

             

            Článok 2

            Práva a povinnosti detí a ich zákonných zástupcov

             

                  1. Práva a povinnosti dieťaťa

             

            Dieťa má právo na:

            1. meno a štátnu príslušnosť,
            2. zdravý duševný a telesný rozvoj,
            3. rovnosť bez rozdielu rasy, náboženstva, pôvodu a postavenia,
            4. výživu, bývanie a zdravotnícke služby,
            5. opateru pri telesnom , duševnom alebo sociálnom postihnutí,
            6. lásku, porozumenie a starostlivosť,
            7. bezplatné vzdelanie, hru a zotavenie,
            8. prednostnú ochranu a pomoc,
            9. ochranu pred zanedbávaním, krutosťou, využívaním,
            10. ochranu pred diskrimináciou a na výchovu v duchu znášanlivosti, mieru a bratstva.

             

            Podľa § 144 ods. 1 a 2 školského zákona má dieťa ďalej právo na:

            1. rovnoprávny prístup ku vzdelávaniu,
            2. bezplatné vzdelanie pre päťročné deti pred začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky  v materských školách,
            3. vzdelanie v štátnom jazyku a materinskom jazyku,
            4. individuálny prístup rešpektujúci jeho schopnosti a možnosti, nadanie a zdravotný stav v rozsahu ustanovenom školským zákonom,
            5. úctu k jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnostnej a etnickej príslušnosti,
            6. poskytovanie poradenstva a služieb spojených s výchovou a vzdelávaním,
            7. výchovu a vzdelávanie v bezpečnom a hygienicky vyhovujúcom prostredí,
            8. organizáciu výchovy a vzdelávania primeranú jeho veku, schopnostiam, záujmom,  zdravotnému stavu a v súlade so zásadami psychohygieny,
            9. úctu k svojej osobe a na zabezpečenie ochrany proti fyzickému, psychickému
              a   sexuálnemu násiliu,
            10. informácie týkajúce sa jeho osoby a jeho výchovno-vzdelávacích výsledkov,
            11. individuálne vzdelávanie za podmienok ustanovených školským zákonom podľa
              § 24; dieťa so ŠVVP má právo na výchovu a vzdelávanie s využitím špecifických foriem a metód, ktoré zodpovedajú jeho potrebám, a na vytvorenie nevyhnutných podmienok, ktoré túto výchovu a vzdelávanie umožňujú; takéto dieťa má právo používať pri výchove a vzdelávaní špeciálne didaktické a kompenzačné pomôcky;

            Škola podľa školského zákona nesmie dieťa postihovať alebo znevýhodňovať preto, že uplatňuje svoje práva podľa školského zákona.

             

            Podľa § 144 ods. 4 školského zákona je dieťa povinné:

            1. neobmedzovať svojím konaním práva ostatných osôb zúčastňujúcich sa výchovy a vzdelávania,
            2. dodržiavať školský poriadok materskej školy a ďalšie vnútorné predpisy materskej školy,
            3. chrániť pred poškodením majetok materskej školy a majetok, ktorý materská škola využíva na výchovu a vzdelávanie,
            4. chrániť pred poškodením didaktické pomôcky, ktoré mu boli bezplatne zapožičané,
            5. konať tak, aby neohrozovalo svoje zdravie a bezpečnosť, ako aj zdravie
              a bezpečnosť ďalších osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní,
            6. ctiť si ľudskú dôstojnosť svojich spolužiakov a zamestnancov materskej školy,
            7. rešpektovať pokyny zamestnancov materskej školy, ktoré sú v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, vnútornými predpismi materskej školy a dobrými mravmi.

             

            Práva ustanovené školským zákonom sa zaručujú rovnako každému dieťaťu v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania vo vzdelaní ustanovenou osobitným predpisom – zákon č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon) v znení neskorších predpisov.

             

                  1. Práva a povinnosti zákonného zástupcu dieťaťa

             

            Zákonný zástupca dieťaťa má právo:

            1. žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v materskej  škole poskytovali deťom informácie a poznatky vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa školského zákona,
            2. oboznámiť sa so vzdelávacím programom materskej školy a školským poriadkom,
            3. byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa,
            4. na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa,
            5. zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase riaditeľky materskej školy,
            6. vyjadrovať sa k vzdelávaciemu programu školy prostredníctvom orgánov školskej samosprávy,
            7. vybrať pre svoje dieťa materskú školu, ktorá poskytuje výchovu a vzdelávanie podľa školského zákona, zodpovedajúce schopnostiam, zdravotnému stavu, záujmom a záľubám dieťaťa, jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnosti a etnickej príslušnosti.

             

            Zákonný zástupca dieťaťa je povinný:

            1. vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu na výchovu a vzdelávanie v materskej škole,
            2. dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom,
            3. dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby,
            4. informovať materskú školu o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných  problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania,
            5. rešpektovať, že v čase od odovzdania dieťaťa službu konajúcej učiteľke až po prevzatie dieťaťa zákonným zástupcom (alebo ním splnomocnenou osobou) sa komunikácia s dieťaťom uskutočňuje len prostredníctvom príslušnej učiteľky, alebo riaditeľky,
            6. rešpektovať, že počas pobytu v materskej škole dieťa nesmie používať mobilné elektronické zariadenia, prostredníctvom ktorých dochádza k prenosu údajov tretím osobám bez súhlasu osôb o ktorých sa údaje prenášajú (pedagogických zamestnancov aj nepedagogických zamestnancov materskej školy a detí prijatých do materskej školy),
            7. nahradiť škodu, ktorú dieťa úmyselne zavinilo,
            8. všetky veci súvisiace s poskytovaním predprimárneho vzdelávania jeho dieťaťu riešiť interne, v materskej škole s učiteľkami, ktoré pracujú v triede, v ktorej je zaradené jeho dieťa a podľa potreby s riaditeľkou,
            9. zdržať sa znevažujúcich vyjadrení, statusov a komentárov na sociálnych sieťach týkajúcich sa pedagogickej činnosti materskej školy a riadenia materskej školy,
            10. oznámiť bez zbytočného odkladu príčinu neprítomnosti dieťaťa v materskej škole; ak je neprítomnosť dieťaťa v materskej škole dlhšia ako 30 po sebe nasledujúcich dní, je zákonný zástupca dieťaťa povinný oznámiť riaditeľke materskej školy dôvod neprítomnosti písomne; pri nástupe dieťaťa do materskej školy po neprítomnosti trvajúcej dlhšie ako päť dní, je zákonný zástupca dieťaťa povinný predložiť opätovne vyhlásenie; vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch môže škola vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe dieťaťa alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť jeho neprítomnosti,
            11. prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky.

             

            V prípade narušených vzťahov medzi zákonnými zástupcami, materská škola rešpektuje len rozhodnutie súdu alebo minimálne predbežné rozhodnutie súdu, ktorého zmyslom je dočasná úprava pomerov zákonných zástupcov vo vzťahu k starostlivosti o dieťa, t. j. materská škola bude rešpektovať to, že vykonateľnosť uznesenia o nariadení predbežného opatrenia nie je viazaná na jeho právoplatnosť, pretože toto uznesenie sa stáva právoplatné jeho doručením a márnym uplynutím lehoty na podanie odvolania; materská škola pritom rešpektuje skutočnosť, že aj napriek nariadeniu predbežného opatrenia rodičovské práva a povinnosti zostávajú zachované.

            Materská škola zachováva neutralitu, t. j. pedagogickí zamestnanci materskej školy počas prebiehajúceho konania o úprave výkonu rodičovských práv a povinností k dieťaťu zachovávať neutralitu vo svojich postojoch a vyjadreniach týkajúcich sa dieťaťa a v prípade potreby poskytnú nezaujaté, vecné a objektívne stanovisko len súdu, ak si ho od materskej školy písomne vyžiada, a obsah tohto písomného stanoviska neposkytnú ani jednému zákonnému zástupcovi.

            Materská škola dbá na napĺňanie rodičovských práv a povinností zákonných zástupcov, t. j. počas konania o rozvode a úprave výkonu rodičovských práv a povinností materská škola dbá o riadne napĺňanie rodičovských práv a povinností až do rozhodnutia súdu tak, ako to bolo do podania návrhu na rozvod manželstva a úpravu výkonu rodičovských práv a povinností k dieťaťu (každý rodič má právo priviesť dieťa do materskej školy aj ho z nej vyzdvihnúť).

            V prípade zverenia dieťaťa právoplatným rozhodnutím súdu len jednému zo zákonných zástupcov, ktorý zastupuje dieťa v bežných veciach, je tento povinný informovať o tejto skutočnosti triednu učiteľku. Následne materská škola bude riešiť všetky záležitosti týkajúce sa dieťaťa výhradne s rodičom, ktorý má dieťa v bežných veciach (napr. zabezpečenie krúžkovej činnosti atď.) zastupovať.

            Priestory materskej školy nie sú miestom, kde zákonný zástupca, ktorému dieťa nebolo zverené do osobnej starostlivosti, môže kedykoľvek navštevovať maloleté dieťa mimo súdom presne určeného dňa a času obsiahnutého vo výroku rozhodnutia alebo súdom schválenej rodičovskej dohode, ak škola uvedenými dokumentmi disponuje. Priestory materskej školy môžu byť miestom styku s maloletým len v prípade, ak sa postupuje podľa súdneho rozhodnutia, v ktorom úpravu styku určí súd resp. podľa súdom schválenej rodičovskej dohody.

             

            Výkon práv a povinností vyplývajúcich zo školského zákona musí byť v súlade s dobrými mravmi a nikto nesmie tieto práva a povinnosti zneužívať na škodu druhého dieťaťa, pretože v súlade s § 145 ods. 1 školského zákona, sa práva ustanovené školským zákonom zaručujú rovnako všetkým deťom v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania vo vzdelávaní ustanovenou zákonom č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon) v znení neskorších predpisov.

             

             

             

                  1. Pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami materskej školy

             

                  Podľa § 3 a §4 zákona č. 138/2019 o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov pedagogický zamestnanec pri výkone pedagogickej činnosti a odborný zamestnanec pri výkone odbornej činnosti nad rámec základných práv a povinností, v súčinnosti s medzinárodnými zmluvami a dohovormi, ktorými je Slovenská republika viazaná, má právo na:

            1. zabezpečenie podmienok potrebných na výkon svojich práv a povinností  najmä na svoju ochranu pred násilím zo strany detí, rodičov a iných osôb,
            2. ochranu pred neodborným zasahovaním do výkonu pedagogickej činnosti alebo výkonu odbornej činnosti (neodborným zasahovaním sa rozumie zásah do výkonu pedagogickej činnosti alebo do výkonu odbornej činnosti osobou, ktorá vo vzťahu k pedagogickému zamestnancovi alebo odbornému zamestnancovi nemá postavenie nadriadeného zamestnanca alebo kontrolného orgánu),
            3. účasť na riadení školy prostredníctvom členstva alebo volených zástupcov v poradných, metodických a samosprávnych orgánov materskej školy,
            4. predkladanie návrhov na skvalitnenie výchovy a vzdelávania, školského vzdelávacieho programu alebo odborných činností,
            5. výber a uplatňovanie pedagogických a odborných metód, foriem a prostriedkov, ktoré utvárajú podmienky na učenie a sebarozvoj detí a rozvoj ich kompetencií,
            6. kontinuálne vzdelávanie a profesijný rozvoj v jazyku, v ktorom vykonáva pedagogickú činnosť alebo odbornú činnosť,
            7. objektívne hodnotenie a odmeňovanie výkonu pedagogickej činnosti alebo odbornej činnosti.
             

            Pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec je povinný :

             

            1. chrániť a rešpektovať práva dieťaťa a jeho zákonného zástupcu,
            2. zachovávať mlčanlivosť a chrániť pred zneužitím osobné údaje, informácie  o zdravotnom stave detí a výsledky psychologických vyšetrení, s ktorými prišiel do styku,
            3. rešpektovať individuálne výchovno-vzdelávacie potreby dieťaťa s ohľadom na ich osobné schopnosti a možnosti, sociálne a kultúrne zázemie
            4. podieľať sa na vypracúvaní a vedení pedagogickej dokumentácie a inej dokumentácie ustanovenej osobitným predpisom,
            5. usmerňovať a objektívne hodnotiť prácu dieťaťa,
            6. pripravovať sa na výkon priamej výchovno-vzdelávacej činnosti alebo na výkon odbornej činnosti,
            7. podieľať sa na tvorbe a uskutočňovaní školského vzdelávacieho programu,
            8. udržiavať a rozvíjať svoje profesijné kompetencie prostredníctvom kontinuálneho vzdelávania alebo sebavzdelávania,
            9. vykonávať pedagogickú činnosť alebo odbornú činnosť v súlade s aktuálnymi vedeckými poznatkami, hodnotami a cieľmi školského vzdelávacieho programu,
            10. poskytovať dieťaťu alebo jeho zákonnému zástupcovi poradenstvo alebo odbornú pomoc spojenú s výchovou a vzdelávaním,
            11. pravidelne informovať dieťa alebo jeho zákonného zástupcu o priebehu a výsledkoch výchovy a vzdelávania, ktoré sa ho týkajú, v rozsahu ustanovenom osobitným predpisom.

             

            Pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec nesmie byť v súvislosti s výkonom svojich práv prenasledovaný ani inak postihovaný za to, že podá na iného pedagogického zamestnanca, odborného zamestnanca alebo iného zamestnanca školy žalobu alebo podnet na začatie trestného stíhania.

            Zamestnávateľ nesmie pedagogického zamestnanca ani odborného zamestnanca postihovať alebo znevýhodňovať len preto, že uplatňuje svoje práva.

            Pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec nesmie žiadať dary, prijímať dary, navádzať iného na poskytovanie darov a získavať iné výhody v súvislosti s poskytnutím výhody inej osobe pri výkone pedagogickej činnosti alebo odbornej činnosti; to sa nevzťahuje na obvyklé dary poskytované zvyčajne pri výkone pedagogickej činnosti alebo odbornej činnosti, napríklad na prijatie daru pri príležitosti Dňa učiteľov, skončenia školského roku, stužkovej slávnosti.

             

            Pri starostlivosti o deti sú zamestnanci školy povinní najmä:

             

            1. zabezpečovať súlad výchovy a vzdelávania a starostlivosť o zdravý vývin detí,
            2. viesť deti k dodržiavaniu hygienických zásad a zásad bezpečnej práce, k dodržiavaniu hygienických, dopravných, požiarnych a iných predpisov a pokynov príslušných orgánov, ktoré sa týkajú starostlivosti  o bezpečnosť a ochranu zdravia v školstve, pri vyučovaní, v ktorých je zvýšené ohrozenie zdravia detí a pri školských podujatiach (exkurzie, výlety, predplavecká príprava, škola v prírode),
            3. spolupracovať s ostatnými zamestnancami materskej školy, s triednym učiteľom, nepedagogickými zamestnancami materskej školy, vedúcou školskej jedálne a vedúcou metodického združenia,
            4. viesť deti materskej školy k uvedomelému dodržiavaniu pravidiel správania sa a k ochrane zariadenia a ostatného vlastníctva pred jeho poškodením, stratou, zničením a zneužitím,
            5. pedagogické zamestnankyne sú povinné rešpektovať názory detí a ich účasť vo všetkých oblastiach, ktoré sa ich dotýkajú, prijímať také opatrenia na zabezpečenie disciplíny, ktoré sú zlučiteľné s ľudskou dôstojnosťou dieťaťa,
            6. pripraviť dieťa na zodpovedný život v slobodnej spoločnosti v duchu porozumenia, mieru, znášanlivosti, rovnosti pohlavia a priateľstva medzi všetkými národmi, etnickými, národnostnými a náboženskými skupinami,
            7. vytvárať podmienky psychosociálnej pohody detí a zamestnancov materskej školy,
            8. vytvárať medzi deťmi, učiteľkami a zamestnancami materskej školy atmosféru pohody a vzájomnej dôvery,
            9. zabezpečovať efektívnu spoluprácu s rodinou, so zákonnými zástupcami dieťaťa a inými inštitúciami – „otvoriť“ materskú školu verejnosti.

             

            Výkon práv a povinností musí byť v súlade s dobrými mravmi.

            Nikto nesmie tieto práva a povinnosti zneužívať.

              

             

             

             

            Článok 3

            Charakteristika, prevádzka a vnútorný režim materskej školy

             

                      1. Charakteristika materskej školy

             

                 Materská škola je v prevádzke od februára 1965. S účinnosťou od 1. júla 2002 prešla zriaďovateľská funkcia materskej školy na mesto Šaľa . S účinnosťou od 1.januára 2003 získala materská škola právnu subjektivitu na základe rozhodnutia zriaďovateľa a stala sa rozpočtovou organizáciou. Za štatutárneho zástupcu  materskej školy bola vymenovaná riaditeľka školy.

                Naša materská škola /ďalej len MŠ/ je 3-triedna, umiestnená v účelovej budove. Prízemie tvorí vstupná hala, riaditeľňa, zborovňa , sociálne zariadenie , tri šatne a jedna trieda.   Na poschodí sa nachádzajú dve triedy s príslušnými priestormi. S prízemím ich spája vnútorné schodisko. Každá trieda má samostatnú herňu, spálňu a sociálne zariadenie. Triedy sú vybavené nábytkom – stolmi a stoličkami, ktoré sú v súlade s ergonomickými požiadavkami, sú členené na centrá aktivít, prostredníctvom rozmiestnenia nábytku, aby rešpektovali potrebu detí mať dostatok priestoru na hry, cvičenie a cielené aktivity.  Triedy sú bohato vybavené hračkami, didaktickými pomôckami,  telovýchovným náradím a náčiním vrátane zdravotných pomôcok, knihami s detskou literatúrou, encyklopédiami, výtvarným materiálom, pomôckami na hudobnú výchovu. V každej triede je k dispozícii didaktická a audiovizuálna technika, digitálne technológie. Dve horné triedy sú vybavené interaktívnou tabuľou s počítačmi napojenými na internet, vo všetkých triedach sú počítače vybavené tlačiarňami. Učebné pomôcky sú v jednotlivých kabinetoch a slúžia pre všetky triedy, dopĺňajú sa podľa požiadaviek a finančných možností novými didaktickými pomôckami – obrázkovým materiálom, digitálnymi technológiami. V súčasnosti majú učiteľky k dispozícii digitálnu techniku ako - programovateľné hračky, detské kamery, detské digitálne mikroskopy, hovoriace štipce, rádiomagnetofóny, digitálne mikrofóny. Sklad telovýchovného náčinia je bohato vybavený zostavami na cvičenie, ktoré sú zložené z podstavcov, kruhov, tyčí,  žineniek, detskej švédskej debny, rebríkov, chodúľov, zdravotných a relaxačných kobercov,  fit lôpt. Sponzorsky sa nám podarilo zabezpečiť detské odrážadlá, kolobežky, motorky, autíčka, ako aj potrebné príslušenstvo (reflexné vesty).

                V zborovni je umiestnená knižnica pre učiteľky s odbornou pedagogickou literatúrou, časopismi. Učiteľská knižnica je dopĺňaná o nové podnetné materiály – metodiky, námety na prácu s deťmi, o odbornú literatúru.

                         Hospodársky pavilón je na prízemí. Tvorí ho kuchyňa, dva sklady, šatňa nepedagogickýchzamestnancov, sociálne zariadenie a kancelária vedúcej školskej jedálne. Prenos stravy z kuchyne na poschodie zabezpečuje potravinový výťah.

                Školský dvor je neoddeliteľnou súčasťou edukačného prostredia materskej školy. Slúži na realizáciu rôznych organizačných foriem: pobyt vonku, cielené vzdelávacie aktivity, pohybové a športové aktivity, hrové činnosti. Školský dvor našej materskej školy poskytuje dostatok priestoru pre pohybové, ale aj vzdelávacie aktivity – trávnatá plocha, dostatok priestoru pre zdolávanie prírodných aj umelých prekážok na náradí, priestor pre spontánne a riadené hry, pre oddych a relaxáciu – lavičky, tienisté miesta pod stromami. Estetiku školského dvora dotvára výsadba ihličnatých, listnatých stromov a kríkov v celom priestore školského dvora. Deti tu majú možnosť využívať tri pieskoviská, preliezky, šmykľavky, rôzne sezónne hračky a pomôcky do piesku, prípadne do snehu.

                   Vnútorné a vonkajšie priestory sa využívajú na pokojný, bezpečný a zmysluplný aktívny pobyt detí  v materskej škole. Priestorové a materiálne podmienky materskej školy sú na primeranej úrovni a spĺňajú základné podmienky, ustanovené školským zákonom a vyhláškou MZ SR o podrobnostiach a požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež.

                MŠ poskytuje predprimárne vzdelávanie s celodennou alebo poldennou formou spravidla deťom vo veku od 3 do 6 rokov,  deťom s PPPPV. Edukáciu zabezpečujú  kvalifikovaní pedagogickí zamestnanci . MŠ organizuje pobyty detí v prírode, výlety, exkurzie a ďalšie aktivity na základe plánu práce školy  len s informovaným súhlasom zákonného zástupcu. Krúžkovú činnosť realizuje s deťmi 4-6 ročnými v  spolupráci s Centrom voľného času v Šali v popoludňajších hodinách v miestnosti na to určenej.    Logopedickú starostlivosť (korekciu porúch reči u 4-6 r. detí) poskytuje klinický logopéd. 

                Obmedzenia – v zmysle platnej legislatívy je vydaný zákaz fajčenia  v objekte MŠ a zákaz vodenia psov do  jej areálu .

             

             

                      1. Prevádzka materskej školy

             

             

            Materská škola je v prevádzke v pracovných dňoch od 6.00h. do 16.30 h.

             

            Riaditeľka materskej školy:                       Silvia Bartošová

            Konzultačné hodiny:              každú stredu   :od 80.00 h. do 14.00h./ ranná zmena/

                                                                                  :od 10.00 h. do 16.00h./ popoludňajšia zmena /

            V čase neprítomnosti zastupuje riaditeľku materskej školy  Mgr.Dana Szӧcsová

             

            Vedúca školskej jedálne:                Viera Kováčová

            Konzultačné hodiny:                         párny týždeň-pondelok,streda, piatok      6.00h. -14.00h.

                                                                       nepárny týždeň- utorok, štvrtok                6.00h.- 14.00h.

            Konzultačné hodiny pedagogických zamestnancov sa realizujú v popoludňajších hodinách .

            Prevádzka materskej školy bola  odsúhlasená zriadˇovateľom a prerokovaná so zákonnými zástupcami detí.

            V čase letných prázdnin je prevádzka prerušená z hygienických dôvodov na štyri týždne.

            V tomto období vykonajú prevádzkoví zamestnanci upratovanie a dezinfekciu priestorov, pedagogickí zamestnanci si čerpajú podľa

            plánu dovolenky na zotavenie.

             

            V čase zimných prázdnin je prevádzka prerušená spravidla medzi sviatkami, prípadne podľa dohovoru a pokynov zriaďovateľa.

             V tomto období neposkytuje službu iná materská škola.

                   

                    V čase jarných prázdnin prevádzka  nebude prerušená, pri zníženom počte detí sa aktuálne obmedzí na činnosť nižšieho počtu tried.

                      Prevádzka  školy môže byť dočasne prerušená aj zo závažných dôvodov, ktoré ohrozujú zdravie zverených detí alebo môžu spôsobiť závažné škody na majetku.

                         Termíny prerušenia prevádzky oznámi riaditeľka zákonným zástupcom i zriadˇovateľovi spravidla dva mesiace vopred. Pri prerušení prevádzky v čase letných prázdnin uvedie riaditeľka školy adresu náhradnej materskej školy v meste / neplatí to pre zimmné prázdniny /.

                       

                        Úsporný režim chodu materskej školy – z hľadiska šetrenia finančných prostriedkov v prípade zníženej dochádzky detí do materskej školy z dôvodu zvýšenej chorobnosti  alebo školských prázdnin, riaditeľka môže rozhodnúť o spájaní tried. Spájajú sa triedy, kde je to organizačne najvýhodnejšie, z ohľadom na zabezpečenie kvalitnej výchovy a vzdelávania a bezpečnosti detí. Prevádzkovanie školy a zadelenie zamestnancov rieši riaditeľka udelením dovolenky alebo náhradného voľna.

                        V prípade epidémie /chrípka, chrípke podobné ochorenia, Covid 19/ materská škola môže požiadať zriaďovateľa o prerušenie prevádzky na základe súhlasu Regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

             

             

             

            C. Vnútorná organizácia materskej školy

             

             

            Materská škola sa člení na triedy. Zaradenie dieťaťa do triedy určuje podľa § 28 ods. 17 riaditeľka materskej školy. Do triedy zaraďuje spravidla deti rovnakého veku s najvyšším počtom podľa § 28 ods. 9 až 11 školského zákona.

            Zaradenie detí do tried pre nový školský rok je zverejnené na informačnej tabuli pri vstupe do materskej školy týždeň pred začiatkom školského roka.

            Deti, ktoré plnia povinné predprimárne vzdelávanie sa obvykle zaraďujú do samostatnej triedy s cieľom ich intenzívnejšej prípravy na vstup do základnej školy.

            Preradenie dieťaťa v priebehu školského roka nie je možné, ak je v danej triede maximálny počet detí alebo ak je preradenie pre dieťa vzhľadom na jeho individuálne  a vekové osobitosti nevýhodné.

            Pri preberaní a odovzdávaní detí sa zákonní zástupcovia môžu krátko informovať o svojich deťoch, na rozsiahlejšie informácie je vhodné dohodnúť si vopred konzultáciu (vzhľadom na bezpečnosť detí v triede).

            Všetky oznamy, týkajúce sa pobytu detí v materskej škole a akcií organizovaných materskou školou, zákonný zástupca dieťaťa nájde na tabuli oznamov v šatni, vo vstupnej chodbe alebo na webovej stránke materskej školy.

             

                        C. 1 Organizácia tried a vekové zloženie detí

             

            Prízemie :             1. trieda -  SLNIEČKA :                    3-4 ročné deti

            Poschodie :           2. trieda -  GAŠPARKOVIA :           4-5 ročné deti

                                         3. trieda -  MRAVČEKOVIA :          5-6 ročné deti

                                          

             

                        C. 2 Prevádzka tried, schádzanie a rozchádzanie detí

             

              I.       trieda              7.00 h.-16.00 h.

             II.       trieda              7.00 h.-16.30 h.

                        III.       trieda              6.00 h.-16.00 h.

             

             

                        V čase od 6.00 h. do7.00 h. sa deti schádzajú v I. triede na prízemí.

             Po ukončení prevádzky v II. a  III. triede t.j. o 16.00 h. sa deti presúvajú znova do I. triedy  .

             

             

             

                        C. 3 Denný poriadok / príloha č.2/

             

            Usporiadanie denných činností pravidelne  sa opakujúcich v každej konkrétnej triede je spracované vo forme denného poriadku. Denný poriadok je pre zákonných zástupcov zverejnený na hlavnej tabuli oznamov vo vstupnej chodbe.

            Denný poriadok zohľadňuje špecifiká predprimárneho vzdelávania, ako aj celodenného pobytu dieťaťa v materskej škole. Je rozpracovaný a upravený na jednotlivé triedy so zreteľom na vekové a individuálne osobitosti detí. Zabezpečuje striedanie relaxačných činností s činnosťami aktivizujúcimi.

            Výchova a vzdelávanie sa v materskej škole uskutočňuje prostredníctvom nasledovných foriem denných činností:

            · hry a činnosti podľa výberu detí,

            · zdravotné cvičenie,

            · vzdelávacia aktivita

            · pobyt vonku,

             · činnosti zabezpečujúce životosprávu (osobná hygiena, stravovanie, odpočinok).

            Hry a činnosti podľa výberu detí sú spontánne alebo učiteľkou navodzované hry. Ich súčasťou je dopoludnia aj ranný filter prípadne aj ranný kruh. Hry a činnosti podľa výberu detí sú zaraďované ako samostatná organizačná jednotka počas prichádzania detí do materskej školy a odchádzania popoludní. Súbežne s nimi sa môžu uskutočňovať aj vzdelávacie aktivity. Pri navodzovaní obsahu hier a činností podľa výberu detí sa kladie dôraz na uplatňovanie ich individuálnych záujmov a potrieb.

            Zdravotné cvičenie sa realizuje každý deň v určitom čase zásadne pred jedlom (spravidla pred desiatou) s podmienkou dodržiavania hygienických zásad (vo vyvetranej miestnosti, prípadne vonku). Patrí k vopred plánovaným činnostiam. Môže sa zaradiť aj viackrát v priebehu dňa a môže sa realizovať tak v interiéri (herňa, telocvičňa), ako aj v exteriéri materskej školy (školský dvor, terasa, ihrisko a.i.).

            Vzdelávacie aktivity sú aktivitami vzťahujúcimi sa na sprostredkovanie plánovaných vzdelávacích obsahov jednotlivých vzdelávacích oblastí. V rámci vzdelávacích aktivít sa vytvára nosný priestor na postupné dosahovanie výkonových štandardov. Vzdelávacie aktivity sa zaraďujú ako samostatná organizačná jednotka alebo môžu byť súčasťou všetkých ostatných denných činností. Sú realizované ako individuálne, skupinové alebo frontálne aktivity detí. Časové trvanie vzdelávacej aktivity musí rešpektovať schopnosti a potreby detí, ich vývinové osobitosti a zákonitosti psychohygieny.

            Pobyt vonku plní okrem pedagogickej a rekreačnej aj významnú zdravotnú funkciu. Súčasťou pobytu vonku sú najmä spontánne pohybové aktivity, voľné hry podľa výberu detí a vychádzka mimo areálu materskej školy. V rámci pobytu vonku môžu byť zaradené aj vzdelávacie aktivity a zdravotné cvičenie tak, aby bol ponechaný dostatok času na spontánne hry a pohybové aktivity detí. Realizuje sa každodenne, skrátiť, či úplne vynechať sa môže len z dôvodu mimoriadne nepriaznivých meteorologických podmienok. Ak sa pobyt vonku skráti alebo nerealizuje, je potrebné zabezpečiť podmienky na pohybovú aktivitu detí v triede alebo telocvični/ v spolupráci so ZŠ J. C. Hronského v Šali/.

            Činnosti zabezpečujúce životosprávu Stravovanie detí sa zabezpečuje v pevne stanovenom čase, pričom sa odporúča dodržať trojhodinový interval medzi podávanými jedlami (desiata, obed, olovrant). Čas podávania jedla sa stanovuje podľa podmienok prevádzky materskej školy.

            Odpočinok sa zaraďuje po obede, pričom jeho trvanie závisí od potrieb detí. Ležadlá musia byť zdravotne nezávadné. Minimálne trvanie odpočinku je 30 minút. Odpočinok sa diferencuje podľa potrieb detí. Nesmie sa narúšať realizáciou krúžkovej činnosti. Všetky formy denných činností detí usmerňujú kvalifikované učiteľky pre predprimárne vzdelávanie. Organizácia výchovno-vzdelávacej činnosti v materskej škole je charakteristická flexibilitou striedania spontánnych a riadených činností. Formy denných činností sa realizujú súbežne alebo ako samostatné organizačné jednotky. Usporiadanie denných činností spracúva materská škola vo forme denného poriadku, ktorý:

            · zabezpečuje vyvážené striedanie spontánnych hier a riadených činností,

            · vytvára dostatočný priestor pre individuálne potreby a záujmy detí,

            · zabezpečuje dodržiavanie zásad zdravej životosprávy (pravidelné stravovanie, dostatočný pobyt na čestvom vduchu, dostatočná pohybová aktivita a odpočinok). V triedach s poldennou výchovou a vzdelávaním sa denný poriadok upravuje vzhľadom na čas ich prevádzky.

            Školský dvor počas prevádzky slúži len pre potreby školy a záujmy detí

            / zdržiavanie sa rodičov s deťmi po ich prevzatí v popoludňajších hodinách je zakázané z dôvodu bezpečnosti a šetrenia vonkajšieho záhradného majetku materskej školy/. 

                       

                        C. 4 Preberanie detí

             

            Dieťa od zákonného zástupcu preberá učiteľka, ktorá zaň zodpovedá od jeho prevzatia až po odovzdanie zákonnému zástupcovi, prípadne inej splnomocnenej osobe alebo učiteľke, ktorá ju v práci strieda. Zákonný zástupca privádza dieťa do materskej školy spravidla do 8.00 h  a prevezme ho spravidla po 15.00 h. Spôsob dochádzky a spôsob jeho stravovania dohodne zákonný zástupca s riaditeľkou alebo s triednou učiteľkou.

            V prípade dochádzky dieťaťa v priebehu dňa dohodne zákonný zástupca čas jeho príchodu a spôsob stravovania tak, aby nenarušil priebeh činností ostatných detí.

            Podľa § 7 ods. 8 vyhlášky o materskej škole môže zákonný zástupca písomne splnomocniť aj svoje dieťa staršie ako desať rokov alebo inú pedagogickým zamestnancom známu osobu. Príslušné tlačivo poskytnú zákonnému zástupcovi triedne učiteľky alebo riaditeľka materskej školy.

            Prevzatie dieťaťa môže učiteľka odmietnuť, ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do materskej školy (zvýšená teplota, kašeľ, výtok z nosa a očí, chorobné zmeny na koži, zvracanie a pod.).

             

                        C. 5 Organizácia v šatni

             

            Do šatne majú prístup rodičia, ktorí pri prezliekaní a odkladaní vecí vedú deti k samostatnosti a poriadkumilovnosti.

            Za poriadok v šatni počas dňa zodpovedajú učieľky príslušnej triedy, za čistotu prevádzkový zamestnankyne.

            Pri obliekaní detí v šatni učiteľka zabezpečí dostatočné vetranie, skontroluje ich vzhľad, prípadne ich upraví.Po ukončení pobytu vonku si deti očistia obuv pred vchodom a v šatni si uložia odev  a obuv  na poličky.

            Voľný pohyb zákonných zástupcov detí, či neznámych osôb v interiéri materskej školy je neprípustný bez sprievodu zamestnanca materskej školy.

                    Pri prezliekaní detí na pobyt vonku i po jeho ukončení pomáhajú učiteľke v mladšej a     strednej vekovej skupine /v zimnom období aj pri najstaršej vekovej skupine/ prevádzkoví zamestnanci. V zimnom období kompletne oblečené deti preberá od učiteľky poverený prevádzkový  zamestnanec a zdržiava sa s nimi v priestoroch pred budovou materskej školy do času, kým budú prezlečené všetky deti z triedy a prevezme ich učiteľka.

                    Neprípustné je riešenie detských konfliktov napádaním alebo karhaním dieťaťa  zákonným zástupcom iného dieťaťa – sťažnosť svojho dieťaťa rieši zákonný zástupca s triednou učiteľkou príslušnej triedy.

                    Ak zákonný zástupca dieťaťa ponechá dieťa v šatni bez dozoru a bez odovzdania učiteľke, porušil školský poriadok.

                     

             

            V šatniach detí sú umiestnené informačné tabule „Oznamy pre rodičov“, ako aj ústredný oznam pri vstupnom vchode.

            Učiteľka nie je povinná ústne informovať zákonných zástupcov detí o pripravovaných aktivitách a akciách materskej školy vzhľadom k tomu, že tieto informácie sú dostupné pre všetkých na informačných tabuliach.

             

             

                        C. 6 Organizácia v umyvárni

             

            Všetky triedy majú samostatnú umyváreň. Každé dieťa má vlastný hrebeň, uterák, pohár, zubnú kefku.

            Za pravidelnú výmenu uterákov, čistenie hrebeňov, suchú podlahu a hygienu zodpovedajú nepedagogické zamestnankyne.

            Deti sa v umyvárni zdržiavajú v prítomnosti učiteliek, ktoré ich učia základným hygienickým návykom a sebaobsluhe. Za celkovú organizáciu pobytu detí v umyvárni, uzatvorenie vody, spláchnutie WC a dodržiavanie príslušných hygienických, zdravotných a bezpečnostných predpisov zodpovedajú učiteľky príslušných tried a určená nepedagogická zamestnankyňa.

            Zákonní zástupcovia detí nevstupujú do detskej umyvárne a WC, školské WC použijú len v nutných prípadoch.

             

                 

             

            C. 7 Organizácia počas podávania stravy

             

            Činnosť a prevádzka školskej jedálne je realizovaná v súlade s ustanoveniami  školského zákona. Výroba jedál sa riadi odporúčanými výživovými dávkami potravín podľa vekových kategórií stravníkov, materiálno-spotrebnými normami pre školské stravovanie, receptúrami pre školské stravovanie, hygienickými požiadavkami a zásadami správnej výrobnej praxe, vopred zostaveným jedálnym lístkom s dodržiavaním výživovej hodnoty jedál, podmienok nákupu potravín na jedno jedlo, na ktoré prispieva zákonný zástupca.

            Dieťa v materskej škole, okrem dieťaťa u ktorého podľa posúdenia ošetrujúceho lekára zdravotný stav vyžaduje osobitné stravovanie, odoberá denne desiatu, obed a olovrant. Za hlavné jedlo sa považuje obed. Desiata a olovrant sa považuje za doplnkové jedlo.

            Režim stravovania v materskej škole je organizovaný v súlade s § 8 ods. 4 nariadenia vlády SR č. 362/2006 Z. z. o podrobnostiach o požiadavkách na výchovné a výchovno-vzdelávacie zariadenia pre deti a mladistvých, tak, že zodpovedá veku, zdravotnému stavu a fyzickej záťaži detí. Je zabezpečené podávanie desiatej, obeda a olovrantu. Podávaná strava je zdravotne neškodná, biologicky hodnotná a zodpovedá zásadám zdravej výživy.

            Deti sa stravujú v triedach. Desiatu prestiera kuchárka v každej triede v čase od 8.00 h. a deti môžu desiatovať do 9.00 h. priebežne, podľa vlastného uváženia. Obed sa podáva v čase od 11.30 h do 12.30 h. Olovrant  sa podáva v čase od 14.00 h. do15.00 h. .

            Učiteľky vedú deti k základným návykom kultúrneho stravovania, v maximálnej miere pri tom uplatňujú individuálny prístup , podľa želania rodičov deti dokrmujú, ale nenútia ich jesť.

            Deti I. triedy používajú pri jedle  lyžičku, deti II. triedy vidličku a v druhom polroku kompletný príbor, deti  III. triedy používajú kompletný príbor a vedú sa k sebaobsluhe pri stolovaní.

                     Za kvalitu a predpísané množstvo stravy, hygienu a kultúru stolovania zodpovedá vedúca školskej jedálne. Zabezpečuje aj zisťovanie počtu stravníkov v spolupráci s učiteľkami a pitný režim. Pitný režim sa dodržiava v priebehu celého dňa v materskej škole v súlade s Usmernením k pitnému režimu pre materské školy v územnej pôsobnosti RÚVZ Nitra, zabezpečuje sa v spolupráci pedagogických a nepedagogických zamestnancov materskej školy so zákonnými zástupcami detí.

            Odhlásenie dieťaťa zo stravy oznámi zákonný zástupca dieťaťa vopred, najneskôr do
            8,00 h v deň, na ktorý dieťa odhlasuje. V prípade, ak tak zákonný zástupca dieťaťa neurobí, uhrádza za deň obvyklú stravnú jednotku a jedlo pre dieťa si môže prevziať do obedára v čase od 11,30 do 12,00 h.

             

             

                 C. 8 Pitný režim

             

            V triedach je deťom počas dňa voľne prístupná uzatvárateľná nádoba ( džbán ) s čistou pitnou vodou, alebo nesladeným čajom. Každé dieťa má pohár , ktorý po požití odloží na príslušné miesto. Za pitný režim zodpovedá učiteľka. Za hygienu pohárov je zodpovedná kuchárka.

            Počas pobytu vonku sa  nápoje podávajú do vlastných pohárov.

            Do MŠ zákonní zástupcovia deťom nápoje nedávajú.

             

                     

             

             

                               C. 9 Pobyt detí vonku

             

            V súlade so Školským vzdelávacím programom ,,Skôr než pôjdem do školy“ a Štátnym vzdelávacím programom pre predprimárne vzdelávanie sa uskutočňuje pobyt detí vonku každodenne, s rôznym obsahovým zameraním. Jadro pobytu detí vonku tvoria pohybové aktivity a relaxačné činnosti detí. Počas pobytu detí vonku sú učiteľky povinné zabezpečiť deťom plnohodnotnú organizovanú činnosť, dodržiavajú požiadavky bezpečnosti a ochrany zdravia v zmysle príslušných všeobecne záväzných právnych predpisov a pokynov riaditeľky materskej školy, poskytujú deťom priestor na spontánne činnosti. Neodmysliteľnými činnosťami počas pobytu vonku sú tvorivé aktivity s pieskom, pohybové hry s loptou a iné pohybové, športové a hudobno-pohybové hry, kreslenie kriedovým pastelom na asfalt a pod. S triedou s deťmi mladšími ako tri roky, s deťmi vo veku od troch do štyroch rokov a s deťmi so ŠVVP sa vychádzka detí uskutočňuje vždy za prítomnosti dvoch zamestnancov. Pedagogický zamestnanec nemôže mať na vychádzke viac ako 21 detí od štyroch do piatich rokov alebo 22 detí starších ako päť rokov. Činnosť vyžadujúcu si zvýšený dozor (napr. sánkovanie) učiteľka realizuje len za prítomnosti druhej učiteľky, asistentky alebo ďalšieho zamestnanca materskej školy.

            Pobyt vonku prispieva k otužovaniu detí a zvyšovaniu odolnosti organizmu. Učiteľky zodpovedne a starostlivo zvažujú okolnosti prípadného skrátenia pobytu vonku v závislosti od zdravotného stavu detí, ročného obdobia a počasia. Pobyt vonku sa neuskutočňuje iba v nepriaznivom počasí a z iných vážnych dôvodov, napr.:

            • silný dážď
            • víchor
            • veľké teplo (v lete) – v rámci ochrany detí pred úpalom sa presunie čas pobytu vonku na predpoludnie, napr. od 8,00 h do11,00 h
            • arktické mrazy nad -10˚C, do -10˚C sa uskutočňuje pobyt vonku v závislosti od počasia (vietor, slnko) v dobe skrátenej, prispôsobenej veku a zdravotnému stavu detí. Deti chránime pred mrazom primeraným odevom, vedieme ich k dýchaniu nosom (nosná sliznica znáša aj arktické mrazy)
            • nadmerné znečistenie ovzdušia.

            V jarných a letných mesiacoch sa pobyt vonku upravuje vzhľadom na intenzitu slneného žiarenia. V čase letných mesiacov s vysokými dennými teplotami je potrebné, aby deti mali zabezpečené krytie hlavy vhodným doplnkom (šiltovka, klobúk a pod.)

            Pri pobyte vonku mimo areál materskej školy – na vychádzke zodpovedá učiteľka za dodržiavanie zásad ochrany zdravia a bezpečnosti detí. Deti majú k dispozícii reflexné vesty (najmenej dve prvé a posledné deti). Pri prechádzaní cez cestnú komunikáciu učiteľka vchádza na vozovku prvá a odchádza z nej posledná.

             

            C. 10 Organizácia na schodoch

             

            Vnútorné schodisko na poschodie využívajú deti v priebehu dňa spôsobom, kedy pri hromadnom presune po schodisku zoradí učiteľka deti do jedného zástupu. Deti sa pri chôdzi pridržiavajú zábradlia. Pri schádzaní zostupuje učiteľka posledná, rovnako i pri chôdzi nahor.

                       

                        C. 11 Organizácia v spálni

             

                   Pri každej triede je spálňa, ležadlá sa nerozkladajú. Deti majú vlastné pyžamo a posteľnú bielizeň, ktorú  pravidelne  v dvojtýždňových intervaloch nosia domov oprať.

            Počas popoludňajšieho odpočinku v spálni dbajú učiteľky v spolupráci so zákonnými zástupcami dieťaťa na primerané oblečenie detí (pyžamo). Zabezpečujú pravidelné vetranie spálne, ktoré neohrozí zdravie detí a zodpovedajú za realizáciu aromaterapie. Od odpočívajúcich detí neodchádzajú, individuálne pristupujú k deťom, ktoré nepociťujú potrebu spánku. Odpočinok sa realizuje v závislosti od potrieb detí. U starších detí je možné časť odpočinku venovať pokojnejším hrám a výchovno-vzdelávacím činnostiam (čítanie rozprávok, grafomotorické cvičenia, pozeranie detských filmov, edukačných rozprávok a príbehov a pod.).

            Počas odpočinku detí môže učiteľka, okrem individuálneho prístupu k deťom, dopĺňať triednu dokumentáciu, pripravovať pomôcky, študovať odbornú literatúra, využívať IKT na pracovné účely.

                 

            C. 12  Organizácia činnosti záujmových krúžkov

             

                V rámci pohybových a relaxačných aktivít, na požiadanie rodičov sa realizuje krúžok,,Dínom - dánom“, Krúžok ,, Veselé angličtina“ sa realizuje v triede v popoludňajších hodinách, po skupinkách, podľa počtu prihlásených detí,

            ,, Športový krúžok Adamova akadémia „ sa realizuje podľa poveternostných podmienok na školskom dvore. Písomnú žiadosť o prijatie do záujmového krúžku centra voľného času, Adamovej akadémie predloží zákonný zástupca dieťaťa triednej učiteľke, ktorá ju odovzdá lektorom CVČ. Krúžky sa realizujú na základe informovaného súhlasu zákonných zástupcov detí od  mesiaca október až máj v priestoroch školy. Za bezpečnosť detí zodpovedá lektor.

             

             

            C. 13  Organizácia ostatných aktivít

             

            Individuálnu logopedickú starostlivosť zabezpečuje v materskej škole logopedička na základe písomného informovaného súhlasu zákonných zástupcov detí. Logopedička zodpovedá za bezpečnosť jej zverených detí, preberá ich priamo od učiteliek a po skončení činnosti ich odovzdáva priamo učiteľkám v jednotlivých triedach.

            Výlet, exkurzia, predplavecká príprava sa organizuje na základe plánu práce materskej školy a informovaného súhlasu zákonného zástupcu dieťaťa. Pred ich uskutočnením pedagogický zamestnanec poverený riaditeľkou materskej školy organizačne zabezpečí prípravu a priebeh týchto aktivít v súlade so školským zákonom a vyhláškou o materskej škole, vrátane poučenia zúčastnených osôb a detí o bezpečnosti a ochrane zdravia. O tom vyhotoví písomný záznam, ktorý potvrdia všetky dospelé zúčastnené osoby svojím podpisom. Na výlety a exkurzie s deťmi predškolského veku sa môžu použiť aj hromadné dopravné prostriedky. Riaditeľka materskej školy písomne oznámi zriaďovateľovi organizovanie podujatia.

            Pri aktivitách, ktoré sa vykonávajú ako súčasť výchovno-vzdelávacej činnosti materskej školy a ktoré vyžadujú zvýšený dozor, zabezpečí riaditeľka potrebný počet pedagogických zamestnancov § 7 ods. 6 vyhlášky o materskej škole takto:

            • na výlet a exkurziu je potrebný dozor dvoch pedagogických zamestnancov a jednej poverenej plnoletej osoby s počtom detí podľa § 28 ods. 9 školského zákona
            • na predplaveckú prípravu je potrebný dozor jedného pedagogického zamestnanca na osem detí

                               

             

                            Logopedická prevencia

                Na škole pôsobí 1x za dva týždne školský logopéd – Mgr. Soňa Hučková, ktorá vykonáva svoju poradenskú činnosť v spolupráci s učiteľkami a zákonnými zástupcami dieťaťa.  Logopedická prevencia je zameraná na vyhľadávanie detí s identifikovaným rizikovým vývinom vo vzťahu k vývinu reči, s potenciálnym rizikom narušenej komunikačnej schopnosti. Pri logopedickej terapii aplikuje metódy stimulácie, korekcie a redukácie zamerané na zlepšenie narušených komunikačných zručností dieťaťa s využitím metód všeobecnej  a špeciálnej pedagogiky. Školský logopéd vedie o svojej odbornej činnosti záznamy podľa potreby na tlačivách podľa vzorov schválených Ministerstvom školstva SR a spolupracuje so zákonnými zástupcami dieťaťa.

             

             

                   C. 14 Úsporný režim chodu materskej školy

             

            Z dôvodu šetrenia finančných prostriedkov v prípade zníženej dochádzky detí do materskej školy, napr. v čase školských prázdnin – jesenné, polročné, jarné, príp. z dôvodu zvýšenej chorobnosti, môže riaditeľka rozhodnúť o spájaní tried. Spájajú sa tie triedy, kde je to ekonomicky najvýhodnejšie, s ohľadom na zabezpečenie kvalitnej výchovy a vzdelávania a bezpečnosti detí. Nadbytok zamestnancov v takomto prípade rieši riaditeľka udelením náhradného voľna alebo čerpaním dovolenky.

             

             

            C. 15 Vykonávanie pedagogickej praxe v materskej škole

             

            Študentky stredných a vysokých škôl, ktoré majú záujem o vykonávanie pedagogickej praxe počas školského roka, sa hlásia u riaditeľky materskej školy.

            Riaditeľka materskej školy:

            • poučí študentky o BOZP na pracovisku, o čom vypracuje písomný záznam s podpismi poučených,
            • oboznámi študentky so Školským poriadkom materskej školy a školskou dokumentáciou,
            • zaradí študentky do tried a určí im cvičnú praxovú učiteľku.

             

             

            C.16 Využívanie digitálnych technológií v materskej škole

             

            Pojmom digitálne technológie (ďalej len „DT“) označujeme široký súbor prostriedkov, nástrojov, prostredí a postupov (prichádzajúcich z oblasti počítačov), ktoré využívame na podporu učenia a učenia sa, komunikácie a kolaborácie, vyjadrovania sa, tvorby a pod., teda na komplexnú podporu všetkých rozvojových domén detí. V štruktúre kompetencií, ktoré má dieťa nadobudnúť v predprimárnom vzdelávaní sú zaradené aj informačné kompetencie, ktoré sa chápu ako spôsobilosti získavať informácie prostredníctvom DT a pracovať s nimi.

            Zo širokej ponuky digitálnych technológií v materskej škole využívame:

            • počítače
            • interaktívne tabule s príslušenstvom
            • programovateľné hračky
            • digitálny fotoaparát
            • výučbové programy.

             

             

             

            Podmienky využívania DT v materskej škole:

            1. všeobecné a psychohygienické podmienky:

            • dodržiavanie psychohygienických podmienok a požiadaviek na vekovo primeranú ergonometriu
            • primerané technické vybavenie:
            1. funkčný monitor umiestnený vo výške očí, vo vzdialenosti asi 50 cm
            2. nastaviteľná stolička - pri sedení pred obrazovkou by mali deti mať chodidlá na zemi, nohy majú v kolennom kĺbe zvierať pravý uhol rovnako aj lakte, ktoré sú opreté o pracovnú dosku stola

            2. psychosociálne podmienky:

            • oboznamovanie s obsluhou programu je postupné, nenásilné
            • netrestať deti odopieraním počítača
            • nepodmieňovať hru na počítači splnením naplánovaných činností o ktoré deti nemajú záujem

            3. časový priestor:

            • vychádza z odporúčaného času na sledovanie televízneho  programu deťmi predškolského veku – cca 2 hodiny týždenne, t.j. 20 minút denne

            4. organizácia:

            • jeden počítač na triedu
            • maximálny počet detí pri počítači nie vyšší ako štyri deti
            • všetky deti by mali sledovať monitor spredu
            • pri využívaní interaktívnej tabule je možný vyšší počet detí

            5. spolupráca so zákonnými zástupcami detí:

            • s programom využívania digitálnych technológií vo VVČ  v materskej škole oboznámiť zákonných zástupcov detí
            • odporučiť rodičom kvalitné edukačné programy a hry

             

            Základné pravidlá používania DT v materskej škole:

            1. DT by mali vzdelávať – práca s technológiami v prostredí materskej školy by mala viesť prirodzenou formou k objavovaniu poznatku, pričom nemožno vylúčiť zábavu, radosť. Edukačný softvér by mal byť tvorivý, otvorený, prispôsobený potrebám a veku dieťaťa.
            2. DT by mali podporovať kolaboráciupočítač veľakrát pomáha pri dosiahnutí cieľa či splnení úlohy, kolaborácia s inými deťmi je však oveľa prínosnejšia (viac detí za jedným počítačom – striedajú sa, komunikujú a spolupracujú.
            3. DT by mali byť dobre integrovateľné – softvérová aplikácia, či iná technológia by nemala byť  cieľom, ale nástrojom na dosiahnutie cieľa.
            4. DT by mali byť dobre ovládateľnéumožniť, aby si dieťa samo mohlo určiť tempo, stupeň  a rozsah oboznamovania sa s novým problémom.
            5. DT by mali byť primerané a intuitívne – ovládanie a funkčnosť aplikácie musia byť jasné a intuitívne, t. j. práca v softvérovom prostredí sa má skladať z malého počtu ľahko naučiteľných a už zaužívaných prvkov ovládania, postupov, či techník (presúvanie pomocou myši alebo klávesových šípok).
            6. DT by nemali obsahovať násilie.
            7. DT by mali dbať na otázky zdravia a bezpečnosti – čas za počítačom u trojročných detí by nemal presiahnuť 10 minút. S vekom tento čas rastie. Ideálne je prácu na počítači prerušovať pohybovou činnosťou.
            8. DT by mali počítať aj so zákonnými zástupcami – ich spolupráca pri práci s DT je ďalším oživením, prináša nový rozmer pre rozvoj dieťaťa.

             

             

            Článok 4

            Bezpečnosť a ochrana zdravia detí a ich ochrana pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou a násilím

             

            V starostlivosti o zdravie, hygienu a bezpečnosť detí sa zamestnanci materskej školy riadia všeobecne záväznými právnymi predpismi, § 152 školského zákona, § 7 vyhlášky o materskej škole,  zákonom č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákonom č. 355/2007 Z. z.
            o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia v znení neskorších predpisov, vyhláškou
            č. 527/2007 o podrobnostiach a požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež, § 132 až 135
            a § 170 až 175 Zákonníka práce, § 422 Občianskeho zákonníka, organizačným, pracovným
            a prevádzkovým poriadkom a internými pokynmi riaditeľky materskej školy.

            Materská škola je pri výchove a vzdelávaní, pri činnostiach priamo súvisiacich s výchovou a vzdelávaním a pri poskytovaní služieb podľa § 152 školského zákona povinná :

            • prihliadať na základné fyziologické potreby detí,
            • vytvárať podmienky na zdravý vývin detí a na predchádzanie sociálno-patologickým javom,
            • zaistiť bezpečnosť a ochranu zdravia detí,
            • poskytnúť nevyhnutné informácie na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí.

            Za vytvorenie bezpečných a hygienických podmienok na predprimárne vzdelávanie zodpovedá riaditeľka materskej školy.

            Za bezpečnosť a ochranu zdravia dieťaťa zodpovedajú pedagogickí zamestnanci materskej školy od prevzatia dieťaťa až po jeho odovzdanie zákonnému zástupcovi alebo splnomocnenej osobe.

            Za dodržiavanie hygienických predpisov v priestoroch materskej školy a ochranu zdravia detí zodpovedajú aj nepedagogické zamestnankyne, a to v rozsahu im určenej pracovnej náplne.

            Vo výnimočných prípadoch preberajú nepedagogické zamestnankyne deti v triedach, v takomto prípade plne zodpovedajú za ich bezpečnosť.

            V materskej škole môže byť umiestnené iba dieťa, ktoré:

            • je spôsobilé na pobyt v kolektíve,
            • neprejavuje príznaky prenosného ochorenia,
            • nemá nariadené karanténne opatrenie.

            Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti vydá zákonnému zástupcovi v súlade s § 24 ods. 7 zákona č. 355/2007 Z. z.  všeobecný lekár pre deti a dorast a zákonný zástupca dieťaťa ho predloží riaditeľke materskej školy spolu so žiadosťou o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie. Ostatné vyššie uvedené skutočnosti potvrdí zákonný zástupca dieťaťa vo vyhlásení pred prvým nástupom dieťaťa do materskej školy a vždy po neprítomnosti dieťaťa v materskej škole trvajúcej dlhšie ako 5 dni. Vyhlásenie nesmie byť staršie ako jeden deň.

            Podľa § 24 ods. 9 zákona č. 355/2007 Z. z. materská škola je povinná:

            1. zabezpečiť, aby skutočnosť, či zdravotný stav dieťaťa umožňuje jeho prijatie do materskej školy, zisťovala každý deň zodpovedná službukonajúca učiteľka pred prijatím dieťaťa do materskej školy,
            2. zabezpečiť, aby službukonajúca učiteľka prijala dieťa podozrivé z ochorenia iba na základe vyšetrenia jeho zdravotného stavu ošetrujúcim lekárom,
            3. zabezpečiť izoláciu dieťaťa od ostatných detí, ak dieťa počas dňa prejavilo príznaky akútneho prenosného ochorenia, dočasný dohľad nad ním a informovanie zástupcu dieťaťa.

             

            V súlade s § 7 ods. 7 vyhlášky MŠ SR č. 306/2008 Z. z. učiteľka materskej školy môže odmietnuť prevzatie dieťaťa, ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do materskej školy. Ak dieťa ochorie v materskej škole počas dňa, zabezpečí učiteľka jeho izoláciu od ostatných detí, dozor k dieťaťu a okamžitú informovanosť zákonného zástupcu; v prípade, že je s deťmi sama (druhá učiteľka ešte nenastúpila na zmenu) zabezpečí dozor pri dieťati až do príchodu zákonného zástupcu nepedagogická zamestnankyňa. Každé ochorenie učiteľky zaznamenajú do ranného filtra. V obidvoch prípadoch má zákonný zástupca alebo navštíviť lekára, ktorý rozhodne o ďalšom postupe alebo sám rozhodnúť (s plnou zodpovednosťou za svoje dieťaťa) čo s dieťaťom urobí (napr. nechá ho niekoľko dní doma a zabezpečí starostlivosť inou osobou atď.).

            Materská škola nemá povinnosť písomne žiadať od lekára potvrdenie o zdravotnom stave dieťaťa, ktoré učiteľka materskej školy odmietla prevziať po zistení, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do materskej školy (na základe realizácie ranného filtra). Ak dieťa neprejde ranným filtrom, zákonný zástupca s takýmto dieťaťom absolvuje lekárske vyšetrenie (materská škola následne ospravedlní neprítomnosť dieťaťa potvrdením od lekára) alebo zabezpečí jeho doliečenie a starostlivosť inou osobou.

            V prípade úrazu dieťaťa zabezpečí učiteľka okamžitú informovanosť zákonného zástupcu dieťaťa. Pri každom poranení hlavy a pri úrazoch vyžadujúcich si ošetrenie dieťaťa v zdravotníckom zariadení, sprevádza dieťa do zdravotníckeho zariadenia. Každý úraz nahlási riaditeľke materskej školy a zapíše ho do knihy školských úrazov a do ranného filtra.

            Vo výnimočných prípadoch sprevádza dieťa do zdravotníckeho zariadenia nepedagogická zamestnankyňa (ak nemôže ísť učiteľka alebo riaditeľka).

            V prípade úrazu dieťaťa postupujú pedagogické i prevádzkové zamestnankyne podľa metodického usmernenia č. 4/2009-R z 11. februára 2009 k zavedeniu jednotného postupu škôl, školských zariadení a vysokých škôl pri vzniku registrovaného školského úrazu a pri evidencii nebezpečných udalostí. Materská škola vedie knihu evidencie registrovaných a neregistrovaných školských úrazov. Záznam do knihy evidencie úrazov spisuje pedagogický zamestnanec, ktorý vykonával v čase úrazu nad dieťaťom dozor. Ak to nie je možné, záznam spíše riaditeľka, príp. učiteľka, ktorú riaditeľka poverí spísaním zápisu, a to v deň, kedy sa úraz stal. Školské úrazy evidujú aj elektronicky na webovej aplikácii Úr (MŠ SR) 1-01, najneskôr do 7 kalendárnych dní. Ak dieťa chýba 3 a menej dní, úraz sa považuje za neregistrovaný školský úraz. Ak dieťa na základe stanoviska ošetrujúceho lekára chýba v materskej škole viac ako 3 dni, úraz sa považuje za registrovaný školský úraz. Materská škola spisuje záznam o registrovanom školskom úraze najneskôr do 4 dní po oznámení vzniku registrovaného školského úrazu. K spísaniu záznamu prizve učiteľka, ktorá záznam spisuje aj zákonného zástupcu dieťaťa, ktorý ho, rovnako ako učiteľka a riaditeľka materskej školy, podpíše. Záznam o registrovanom školskom úraze dostane zákonný zástupca dieťaťa, technik BOZP, materská škola a poisťovňa, v ktorej má škola vybavené úrazové poistenie detí. Vo veci finančného odškodnenia školského úrazu od poisťovne ďalej koná riaditeľka v spolupráci so zákonným zástupcom dieťaťa.

            V prípade, že sa u dieťaťa vyskytne pedikulóza, je povinný zákonný zástupca dieťaťa ohlásiť túto skutočnosť ktorejkoľvek učiteľke v triede alebo riaditeľke. Hromadný výskyt pedikulózy hlási riaditeľka na odbor epidemiológie príslušnému RÚVZ. Pôvodcom pedikulózy je voš detská, ktorá parazituje na človeku. Šíri sa hlavne priamym stykom, ale aj prostredníctvom predmetov (hrebeň, kefa, čiapka, šál, posteľná bielizeň a pod.). Na diagnostiku slúži dôkladná prehliadka vlasatej časti hlavy, hlavne za ušnicami a v zátylku. V prípade výskytu je nutná včasná dezinsekcia (zneškodnenie lezúcich vší a hníd účinným dezinsekčným prostriedkom), ktorú je nutné vykonať v celom kolektíve, t. j. aj u zdravých členov triedy, rodiny. To znamená, že u všetkých detí, pedagógov v triede, nepedagogických zamestnancov a ich rodinných príslušníkov je nutné umyť vlasy dezinsekčným šampónom alebo ošetriť dezinsekčným sprayom (napr. Parasidose, Diffusil H, Dovos, Jacutin gel, Nemoxan, príp. podľa aktuálnej ponuky v jednotlivých lekárňach). K zaisteniu spoľahlivého účinku je nutné po 14 dňoch dezinsekciu opakovať. Osobnú a posteľnú bielizeň je nutné vyvariť, príp. vyprať pri vysokej teplote, dôkladne vysušiť a vyžehliť. Odev, ktorý nie je možné vyvariť, je nutné vyprať minimálne v dvoch cykloch pri doporučených teplotách, dôkladne vysušiť, vystaviť účinkom slnečného žiarenia, príp. postriekať prípravkom Biolit na lezúci hmyz. Matrace, žinenky používané v materskej škole je potrebné postriekať prípravkom Biolit na lezúci hmyz, dôkladne vyvetrať, vystaviť účinkom slnečného žiarenia a min. 3-4 dni nepoužívať. Predmety prichádzajúce do priameho styku s vlasatou časťou hlavy je potrebné ošetriť prípravkom na lezúci hmyz, prípadne namočiť do roztoku s obsahom chlóru (Savo, Chloramín). Zásadné je zabezpečenie vysokej úrovne hygieny.

            V prípade mimoriadnej situácie spôsobenej pandémiou koronavírusu, SARS-CoV-2 spôsobujúceho respiračné ochorenie COVID-19, sú zamestnanci, rodičia, zákonní zástupcovia deti a iné osoby vystupujúce do budovy materskej školy povinné dodržiavať vždy aktuálne nariadenia hlavného hygienika, odporúčania MŠVVaŠ  a pokyny riaditeľky materskej školy. O aktuálnych pokynoch informuje riaditeľka riadne a včas na webovom sídle materskej školy. Materská škola sa pri mimoriadnej situácii riadi pokynmi príslušného RÚVZ a zriaďovateľa, jej prevádzka a organizácia je v súlade s aktuálnymi nariadeniami hlavného hygienika a odporúčaniami MŠVVaŠ.

            Pedagogickí zamestnanci sú povinní zabezpečovať ochranu dieťaťa aj pred sociálno-patologickými javmi, monitorovať zmeny v správaní detí a v prípade dôvodného podozrenia z fyzického alebo psychického týrania či ohrozovania mravného vývinu dieťaťa bezodkladne riešiť problém v spolupráci s vedením materskej školy, centrom pedagogicko-psychologického poradenstva  a prevencie, kontaktovať príslušný odbor sociálnych vecí, pediatra a príslušné oddelenie policajného zboru.

            Poistenie detí:                        Generali Slovensko poisťovňa, a. s.

                                                           Úrazové poistenie ŠKOLÁK/žiaci

                                                           poistka č. 9103005187

             

            Poistenie zamestnancov:        Generali Slovensko poisťovňa, a. s.

                                                           Úrazové poistenie ŠKOLÁK/zamestnanci

                                                           poistka č. 9103005116

             

            Opatrenia prijaté proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog :

             

            • primeranou formou informovať deti o existencii legálnych a nelegálnych drog a ich  mimoriadne negatívnych účinkoch na zdravie človeka,
            • v prevencii využívať vhodnú a dostupnú literatúru (Nenič svoje múdre telo, Adamkocky zdravia...), príp. divadelné a filmové predstavenia vhodné pre deti predškolského veku,
            • viesť deti k ochrane zdravia, zdravému životnému štýlu, rozlišovaniu zdravých a nezdravých návykov pre život a zdravie (projekt Sladkosti závislosťou),
            • zákaz fajčenia v celom areáli materskej školy,
            • účasť učiteliek na školeniach s touto tematikou.

             

             

             

            Článok 5

            Podmienky zaobchádzania s majetkom materskej školy a ochrana spoločného a osobného majetku

             

            Vchody do materskej školy sú zaistené bezpečnostnými zámkami, mimo prevádzkových hodín aj bezpečnostným alarmom napojeným na Mestskú políciu. Kľúče od budovy a kód na odblokovanie alarmu vlastní riaditeľka a všetky upratovačky, ktoré budovu odomykajú a zamykajú v striedavých zmenách. Počas prevádzky materskej školy za uzamykanie (z bezpečnostných dôvodov) zodpovedajú nepedagogické zamestnankyne, každá na svojom úseku.

            V budove materskej školy je bez sprievodu zamestnanca materskej školy zakázaný akýkoľvek pohyb cudzej osoby.

            Vetranie miestností na prízemí sa uskutočňuje len v prítomnosti zamestnankýň materskej školy. Pri odchode z tried je nepedagogická zamestnankyňa povinná prekontrolovať uzatvorenie okien.

            Po ukončení dennej prevádzky materskej školy sú učiteľky povinné odložiť didaktickú techniku na vopred určené uzamykateľné miesto.

            Jednotliví zamestnanci zodpovedajú za inventár nachádzajúci sa v budove materskej školy a v hospodárskom pavilóne. Ďalšie práva a povinnosti súvisiace s ochranou majetku si zamestnanci plnia v zmysle pracovnej náplne.

            Osobné veci si zamestnanci ukladajú na uzamykateľné miesto.

            Po ukončení prevádzky materskej školy nepedagogická zamestnankyňa všetky priestory skontroluje, uzamkne a aktivuje alarm.

            Pri každom svojvoľnom poškodení alebo zničení majetku materskej školy bude od zákonného zástupcu dieťaťa, ktoré poškodenie spôsobilo požadovaná úhrada alebo náhrada.

            Všetky veci dieťaťa zákonný zástupca označí zreteľne menom aj priezviskom. Do materskej školy deti nenosia hračky, peniaze, šperky a iné cennosti, veci, ktoré by mohli ohroziť zdravie, spôsobiť úraz, propagovať násilie, fajčenie, drogy či alkoholizmus. Je nevhodné, aby deti do materskej školy nosili sladkosti, výnimkou sú prípadné oslavy alebo sviatky. Za veci, ktoré si deti donesú z domu a odložia do šatňovej skrinky, zodpovedajú zákonní zástupcovia. Za poškodenie či stratu hračiek a cenností prinesených deťmi z domu materská škola nenesie zodpovednosť.

            Poistenie majetku:                 Generali Slovensko poisťovňa, a. s.

                                                           ŠKOLSTVO A VZDELÁVANIE

                                              

             

             

             

            Článok 6

            Ochrana osobných údajov

             

                Každý zamestnanec školy v zmysle zákona č.18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov je povinný zachovávať mlčanlivosť o osobných údajoch, s ktorými príde do styku v pracovných priestoroch. Tie nesmie využívať na osobnú potrebu, nesmie ich zverejňovať, nikomu poskytovať a sprístupňovať.

             

               Osobnými údajmi sú údaje týkajúce sa určenej alebo určiteľnej fyzickej osoby, pričom osobou je osoba, ktorú možno určiť priamo, alebo nepriamo, najmä na základe použiteľného identifikátora alebo na základe jednej, či viacerých charakteristík, alebo znakov, ktoré tvoria jej fyzickú, fyziologickú, psychickú, mentálnu, ekonomickú, či kultúrnu alebo sociálnu identitu.

             

               Informácie, ktoré sa dotýkajú osobnosti a súkromia fyzickej osoby písomností osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky a zvukové záznamy týkajúce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov osobnej povahy, povinná osoba sprístupní len vtedy, ak to ustanovuje osobitný zákon, alebo s predchádzajúcim súhlasom dotknutej osoby.

             

              Ak informácie , ktoré povinná osoba získala od tretej osoby na plnenie úlohy na základe osobitného zákona, podľa ktorého sa na povinnú osobu vzťahuje povinnosť mlčanlivosti alebo iná prekážka ochraňujúca informácie pred zverejnením alebo zneužitím, ktoré však možno podľa tohto zákona sprístupniť, sprístupní povinná osoba len tie informácie, ktoré priamo súvisia s jej úlohami.

             

            Na účely vedenia dokumentácie podľa §161l , ods.6 a 7 školského zákona , školy alebo školské zariadenia majú právo získavať a spracúvať osobné údaje:

             

            a) o deťoch v rozsahu:

            1. meno a priezvisko,

            2. dátum a miesto narodenia,

            3. adresa trvalého pobytu alebo adresa miesta, kde sa dieťa obvykle zdržiava, ak sa nezdržiava na adrese trvalého pobytu,

            4. rodné číslo,

            5. štátna príslušnosť,

            6. národnosť,

            7. fyzické zdravie a duševné zdravie,

            8. mentálna úroveň vrátane výsledkov pedagogicko-psychologickej a špeciálnopedagogickej diagnostiky,

             

            b) o identifikácii zákonných zástupcov dieťaťa v rozsahu:

            1. meno a priezvisko a adresa trvalého pobytu,

            2. adresa miesta, kde sa zákonný zástupca obvykle zdržiava, ak sa nezdržiava na adrese trvalého pobytu a kontakt na účely komunikácie.

             

            Všetci pedagogickí zamestnanci, ako oprávnené osoby sú viazaní mlčanlivosťou, poučení o spracúvaní, ochrane osobných údajov detí a ich zákonných zástupcov.

             

             

             

             

                                                                                  ČASŤ III.

             

             

            Záverečné ustanovenia

             

            Školský poriadok je vypracovaný v súlade:

            -  so zákonomč.245/2008 Z.z o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých

                zákonov,

             

            -  so zákonom č.355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene  

                doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,

             

            -  so zákonom č.596/2003 Z.z o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene  doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,

             

            -  s vyhláškou MŠ SR č.306/2008 Z.z. o materskej škole v znení vyhlášky č.308/2009  

                Z.z.,

             

            -   s VZN Mesta Šaľa č.3/2019 o výške príspevku na čiastočnú úhradu nákladov v školách  a školských zariadeniach pôsobnosti mesta Šaľa,

             

            -  s Pracovným, Prevádzkovým a Organizačným poriadkom pre pedagogických a

               ostatných  zamestnancov materskej školy vypracovaných riaditeľkou s prihliadnutím na

               špecifické podmienky materskej školy.

             

            Zánik platnosti a účinnosti školského poriadku sa uskutočňuje prostredníctvom derogačných klauzúl.

            Derogačná klauzula:

            Vydaním tohto Školského poriadku sa ruší predchádzajúci Školský poriadok materskej školy vydaný v roku  2021.

             

            Školský poriadok môže byť zmenený a dopĺňaný na základe legislatívnych a interných predpisov formou dodatku, po prerokovaní s pedagogickou radou a radou školy.

             

             

            Školský poriadok bol prerokovaný a schválený  pedagogickou radou dňa : 25.8.2022

                                                                                                      Radou školy dňa : 12.10.2022

             

             

             

             

            Školský poriadok nadobúda účinnosť dňom  01.09. 2022