Deň jódu
Dnešným príspevkom by sme chceli všetkým pripomenúť blížiaci sa Deň jódu, ktorý si pripomíname každoročne 6. marca. Prvý raz ho vyhlásil Český výbor pre UNICEF v roku 1999 s cieľom informovať odborníkov i širokú verejnosť o dôležitosti prítomnosti jódu v ľudskej potrave.
Prečo jód
Jód je stopový prvok nevyhnutný pre tvorbu hormónov štítnej žľazy, ktoré ovplyvňujú látkovú výmenu vo všetkých bunkách tela a zaisťujú normálny rast a vývoj všetkých tkanív a orgánov. Prirodzeným zdrojom jódu je potrava. Avšak v oblastiach s nízkym obsahom jódu v pôde a vo vode je ho v živočíšnych i rastlinných potravinách nedostatok a ľudia, ktorí tu žijú, sú ohrození jódovým deficitom. Takou oblasťou je celá stredná Európa vrátane Slovenskej republiky.Rizikové skupiny
Dostatočné množstvo jódu je nevyhnutné pre každého človeka, ale veľmi rizikový je jeho nedostatok počas vnútromaternicového vývoja, kedy môže spôsobiť rôzne ochorenia od ľahkých porúch inteligencie až k tzv. kretenizmu, ktorý sa ale u nás už nevyskytuje. Ďalšou ohrozenou skupinou sú tehotné ženy, v tomto období musí byť pokrytá potreba nielen matky, ale i plodu, jeho štítna žľaza začína samostatne pracovať už v 3. mesiaci. Vyššiu potrebu jódu majú aj dojčiace ženy, pretože pri výhradnom kojení je materské mlieko pre dieťa jeho jediným zdrojom. Jódový deficit u malých detí môže byť zas príčinou zníženia inteligenčných schopností, porúch chovania a učenia. Nízky prísun jódu v dospievaní a v dospelosti môže súvisieť s depresiami, zníženou psychickou a fyzickou výkonnosťou, zvýšenou unavenosťou, znížením imunity, zvyšovaním telesnej hmotnosti a srdcovej slabosti. Chorobám z nedostatku jódu sa dá predchádzať práve jeho vyššou konzumáciou v potrave.Doporučené dávky jódu a jeho obsah v potravinách
Aké sú súčasné doporučované dávky jódu ukazuje nasledujúca tabuľka:Deti do 5 rokov
90 mikrogramov
Deti od 6 do 12 rokov
120 mikrogramov
Deti nad 12 rokov a dospelí
150 mikrogramov
Tehotné a dojčiace ženy
200 mikrogramov
Aby sme dosiahli týchto hodnôt, je potreba pravidelne konzumovať potraviny obsahujúce jód, a to zvlášť morské ryby a výrobky z nich, mlieko a mliečne výrobky. Už bežne sa v domácnostiach používa jodidovaná soľ a jej spotreba rastie i v pekárenskej a údenárskej výrobe. Zaujímavý je prirodzený obsah jódu i v niektorých minerálnych vodách, napr. 25 ml (1 dúšok) Vincentky pokryje jeho celodennú spotrebu. Veľké množstvo tohto prvku je prítomné v morských riasach, ktoré sa u nás ale bežne nekonzumujú.Už niekoľko rokov prebiehajú rôzne projekty, kedy je jód pridávaný do krmných zmesí dojníc, aby sa tak ovplyvnil jeho obsah v mlieku. Táto prax so sebou prináša niektoré ťažkosti, pretože krmivo musí byť presne dávkované, aby nedochádzalo k prekračovaniu stanovených limitov.
Okrem toho sa jód pridáva i do rôznych produktov, napr. sušených mliek, sušienok, detských ovocných výživ a nápojov. Množstvo jódu, ktorým je potravina obohatená, má byť uvedené na obale výrobku.