• Ospravedlňovanie neprítomnosti

• Ospravedlňovanie neprítomnosti dieťaťa v MŠ

• Ospravedlňovanie neprítomnosti detí platné od 1.9.2023

• Od 1.9.2022 nastala zmena v ospravedlňovaní neprítomnosti detí. Ak sa dieťa nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní, jeho zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia (ďalej len „rodič“) je povinný oznámiť materskej škole bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti.

Deti plniace povinné predprimárne vzdelávanie:

Od septembra začnú platiť nové pravidlá ospravedlňovania. Rodičia budú môcť ospravedlniť neprítomnosť u detí v materkých školách na sedem po sebe nasledujúcich vyučovacích dní. Cieľom je zmierniť administratívnu záťaž pre rodičov, školy a pediatrov. Uviedol minister školstva Daniel Bútora.

"Ministerstvo sa snaží vyjsť v ústrety preťaženým pediatrom, ale zároveň robí krok dôvery voči rodičom. Predpokladám, že v čase si všetky strany vyhodnotia dobré fungovanie tejto zmeny," priblížil Bútora. Ak dieťa alebo žiak bude chýbať dlhšie, ako je povolené ospravedlniť rodičom, bude potrebné predložiť aj potvrdenie od lekára.

(bez obmedzenia počtu ospravedlnení počas školského roka).

Dieťa do 5 rokov:
              - rodič predkladá po každom prerušení dochádzky v trvaní viac ako 5 po sebe nasledujúcich kalendárnych dní Písomné vyhlásenie o bezinfekčnosti  dieťaťa
              - ak neprítomnosť z dôvodu ochorenia trvá viac ako 7 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní, vyžaduje sa aj predloženie Potvrdenia od lekára

Dieťa PREDŠKOLÁK pre ktoré je plnenie predprimárneho vzdelávania povinné:
              - ak neprítomnosť trvá najviac 7 po sebe nasledujúcich vyučovacích dni jeho zákonný zástupca ho musí písomne ospravedlniť
              - pri absencii viac ako 7 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní z dôvodu ochorenia musí (dieťa s PPV) predložiť „Potvrdenie od lekára“

Lekár nevydáva ospravedlnenku

Lekár vždy vydáva len „Potvrdenie o chorobe“.

Nikdy sa nevyjadruje k zdravotnému stavu (teda či je dieťa zdravé alebo nie), nevyjadruje sa k spôsobilosti dieťaťa navštevovať kolektívne zariadenie. Škôlka ospravedlní neprítomnosť dieťaťa na základe „Potvrdenia o chorobe“.

Neprítomnosť dieťaťa v materskej škole z dôvodov iných ako choroba dieťaťa napr. návšteva starých rodičov, dovolenka s rodičmi a pod. ospravedlňuje rodič – „Žiadosťou o uvoľnenie žiaka a prehlásením o bezinfekčnosti“.

https://help.edupage.org/?lang_id=2&p=u38/u172/e1252 - návod k zadaniu žiadosti pre web stránku

https://help.edupage.org/?lang_id=2&p=u38/u172/e1836 - návod pre mobilnú aplikáciu

Deti, ktoré neplnia povinné predprimárne vzdelávanie:

Rodičia detí s nepovinným predprimárnym vzdelávaním „Potvrdenie od lekára“ nepredkladajú. Potvrdenie od lekára môže byť škole alebo rodičovi zaslané aj e-mailom; pokiaľ lekár nevie potvrdenie zaslať e-mailom, môže lekár o ňom školu informovať telefonicky.

Poznámka: Za zdravotný stav dieťaťa je plne zodpovedný výhradne jeho rodič. Vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch škola môže vyžadovať „Potvrdenie od lekára“. Spôsob poskytovania zdravotnej starostlivosti, ako aj potreba vydať rodičovi v tejto súvislosti potvrdenie, je plne v kompetencii ošetrujúceho všeobecného lekára pre deti a dorast. V prípade detí, pre ktoré predprimárne vzdelávanie nie je povinné, ak má materská škola podozrenie zo zanedbania zdravotnej starostlivosti dieťaťa rodičom, má možnosť kontaktovať úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.